Jatketaan nyt vielä kymppien sijoittelua. Tuleepahan jännitystä huomiselle.
Arhinmäki over 9000 ääntä 1.85
Vaikka oma ajatusmaailmani ei menekään yksiin vasemmiston kanssa, niin Arhinmäki on mies, jota jaksaa kuunnella. Omasta mielestäni hän on yksi asiallisimmista poliitikoista ylipäätään ja puoluejohtajista selvästi paras. Kahdeksan vuotta sitten tyytyminen oli varapaikkaan ja 3000 ääneen, neljä vuotta takaperin tuli jo liki 7000 ääntä ja mielestäni nytkin voidaan odottaa koko lailla samanlaista parannusta. Itse uskon jopa 10 000 ääneen. Vasemmiston kokonaispotti Helsingissä on kuitenkin yli 20 000 ääntä ja Arhinmäki on aivan omassa luokassaan puolueen muihin ehdokkaisiin nähden.
Tiura under 10 000 ääntä 1.85
Tiuran poliittinen uskottavuus on aika lailla kadonnut tämän vaalikauden aikana. Ainoastaan sukupuoli voi toimia valttina, kun Pirkanmaalla kokoomuksella ei ole tarjota muita kokeneita naisehdokkaita. "Asiantuntevat" äänestäjät vaihtanevat kuitenkin uskottavamman kokoomusehdokkaan taakse (Sasi, Satonen, Jaskari). Lisäksi persut ovat pistämässä myös Pirkanmaalla pakkaa sekaisin, joten mielestäni Tiuralle ei isoa menestystä voi povata.
Sitten on tietysti vielä Marja Tiura, jonka valtava äänipotti varmasti sulaa. On kuitenkin arvoitus, kuinka paljon.
Pertti Timonen arvioi, että vaikka Tiuran 17 500 äänen potti viime vaaleista putoaisi neljäsosaan, sekin saattaisi vielä riittää läpimenoon.
Luotetaan asiantuntija-arvioon ja uskotaan, että äänipotti esimerkiksi puolittuu. Se on mielestäni ihan realistista. Jos mietitään Sasin ja kumppaneiden viime vaalien tulosta (4800-6700 ääntä), niin aika vaikea on uskoa, että Tiura olisi vieläkin Pirkanmaan ylivoimainen ykköskokoomuslainen ja keräisi edelleen yli 10 000 tukijaa.
Ei taidolla vaan tuurilla... ja todennäköisyyksillä
Minikommentit