Calcio markkinoi muiden mahtisarjojen/-seurojen tavoin itseään yhä enemmän Aasiassa, eli siellä missä iso raha liikkuu. Näinpä tämä "ystävyysottelu" pelataan toissavuoden tavoin Penkingissä, Kiinassa, jossa uskomattomasta Premier League-feveristä huolimatta kaikki Euroopasta tulevat suurseurat vetävät stadionit täyteen, vaikka varsinaisesta fanituksesta ei ainakaan italialaisseurojen kohdalla voida puhua.
Milan lähtee tulevaan kauteen vain hitusen Interin edeltä, johtuen lähinnä Gasperinin tulosta Nerazzurrin peräsimeen. Ei sillä että Genoasta tullut Gasperini ei täyttäisi paikaansa, vaan ennemminkin hänen tuomansa uuden 3-4-3 pelitavan vuoksi. Kolmella topparilla pelatessa linjaa ei voi makuuttaa alhaalla, jolloin toppareiden tulisi olla suht koht nopeita ja tässä tullee olemaan Interin ongelma. Kaudella 07-08 ensimmäisen kautensa Serie A:ssa valmentanut Gasperini on ottanut tämän varmasti huomioon ja voi olla, että hän saa pelitavan hyvinkin toimimaan, mutta sen sisään ajaminen ottaa aikansa, kuten on treeniotteluista nähty. Toisaalta Gasperinin on vähän pakko koittaa tuoda jotain uutta ja hienoa (ei tämä taktiikka toki miehelle itselleen mitään uutta ole), koska hänen sopimuksensa on mallia 1+1 ja ei tarvitse olla mikään ennustaja, jotta voi sanoa ettei optiota tulla käyttämään, jollei mies onnistu täydellisesti ajamaan itseään ja pelifilosofiaansa milanolaisten sydämiin. Kohtahan tässä on ollut Mourinhon jälkeen pari välivuotta, jonka jälkeen Moratti kantaa kyllä herkkään vaikkapa Guardiolaa sisään..
Snejderia ollaan oltu viemässä ManU:n, eikä mies itse ole kieltänyt siirtoa, mutta sanoi kuitenkin Gasperinin säestyksellä keskittyvänsä täysillä "derbyyn" ja kauden ensimmäiseen pyttyyn. Tasoeron näen pienempänä kuin markkina, joka on mielestäni liikaa reagoinut Gasperini taktiikan vaihdokseen ja mahdollisesti Sneijderin motivaatioonkin..? Numerot ovat numeroita ja toki ne näkyvät esim. tässä 3-4-3:ssa kentälläkin selvästi, mutta kun siellä laidoilla on kuitenkin Zanettin ja Maiconin kaltaiset "laitapuolustajat", niin voi olla että lauantaina tulevassa ensimmäisessä tosipaikassa palikat ovat yllättävänkin hyvin kohdillaan.
6.8.2011 Milan Inter 40,5 30 29,5 u/o 2,5 51 49
Milan-Inter o2,25 1,901 56% Pinnacle 6/10
Aivan Interin kertoimet eivät kuitenkaan riitä peleihin vielä, mutta seurataan josko hieman nousisivat, niin maistuvuutta kyllä olisi. Overi on helppo valinta viime vuoden tavoin. Kai sieltä liitoltakin on jotain ohjeita tullut, että täytyy edes vähän koittaa jogabonitoa, jotta saadaan Kinkit kiinnostumaan Saapasmaan pallosta


Minikommentit