... tai sitten ihmiset sen ympäriltä?
Kirosin taas eilen hiljaa mielessäni (tai en niin hiljaakaan) kaikkia suomalaisia ihmisiä (tai lähinnä helsinkiläisiä) ... HJK kamppailee mestaruudesta ja kausi on lopussa ... paikalla 1500 katsojaa !! Sääkin on vielä oikein mainio... 10-15 astetta lämmintä ja pientä tuulta. Katsomossa ihmiset niin jäätyneitä etteivät edes saa käsiään yhteen lyötyä. Äkkinäinen saattaisi kuitenkin luulla, että jos nyt ylipäätään on vaivautunut katsomoon "pakkaskelillä" niin luulisi ko. henkilön kannattavan jompakumpaa seuraa , tuskin kaikki katsojat olivat kuitenkaan "turisteja" jotka käyvät firmojen vapaalipuilla. Olen yleisesti huomannut, että helsinkiläinen yleisö on pääosin aika syvältä ... pienemmiltä paikkakunnilta löytyy usein paljon paremmin kannustusta "omalla" joukkueelle... lajiin kuin lajiin.
Turha edes haikailla mihinkään Nordisk futbool liigaan kun liigan kiinnostavuus on näinkin kovaa. Yksi juttu mikä kruunaa vielä kaiken on tv-lähetykset!! Vaikka monaasti olen Maikkaria haukkunutkin, niin se sentään näytti lähetykset suorina ja koko pelin... toisin kuin yle. Liigan loppuhuipennus menossa ja telkkarista tulee tunnin jälkilähetyksiä liigan kärkikamppailuista (Tampere - Haka, HJK- Haka). Ottelun alkaessa tulee kuitenkin niinkin tuikitärkeitä ohjelmia kuin "Erätulilla"
Veikkausliiga 2003-04...
+ veikkausliiga.com (loistava tietopaketti myös vedonlyöjille)
+ olosuhteet (siinä suhteessa onnistuttu hyvin)
+ imago
- katsojat (perseestä---> vaihtoon ... katsomoihin pitäisi varmaan palkata hengenluojia, jotta ihmiset uskaltautuisivat avaamaan suunsa ja nostamaan kätensä) + ("voittamisen kulttuuri" yleisesti : suomalaiset eivät osaa juhlia voittoja lainkaan (ehkä lätkän mm-kultaa, mutta ei muuten) ... kyseisessä HJK-Hämeenlinna -matsissa noin 40% ihmisistä oli lähtenyt pois jo ennen peliajan päättymistä ja missasivat mm. HJK:n viimeisen maalin ... ymmärrän hyvin jos ollaan tappiolla reilusti ja lähdetään pois aiemmin, mutta voittotilanteessa ... rkele.
- tv-näkyvyys (onhan urheiluruudun maalikimara ihan ok, kun ne näyttää aina muutaman maalin per kierros!!)
- tv-ottelut (maikkarilla lauantai-iltapäivänä, ylellä tunnin pätkä )
- pelaajat (perseestä --> vaihtoon ... ei vaan ei ne niin huonoja ole, ainakaan kaikki ... rahastahan se on vaan kiinni... ja valmentajista miten haluaa pelaajien pelaavan )
eli ts. Waldenilla on ihan hyvä tuote käsissään mutta väärässä maassa ... kannattaisi perustaa esim. Ruotsiin kilpaileva liiga.
btw Tampereellakin taisi olla tällä viikolla alle tuhat katsojaa
Jos jotakin kiinnostaa, niin ottakaa vaan viesti vaikka henkilökohtaisena vittuiluna ... pääasia kunhan joku reagoi


Minikommentit