Sivu 1/2

Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit
Kaikkien aikojen sadas Giro d'Italia alkaa tänään. Kilpailussa on juhlan kunniaksi poikkeuksellisen kovatasoinen osanottajajoukko, sillä isoista nimistä poissa ovat oikeastaan vain Froome, Porte ja Aru. Kaksi ensimmäistä valmistautuvat jo Tourille, ja viimeksi mainittu joutui jäämään pois polvivamman takia.

Perjantain avausetapille lähdetään hieman synkissä tunnelmissa, sillä kilpailussa muistetaan pari viikkoa sitten liikenneonnettomuudessa kuollutta Michele Scarponia. Lisäksi eilen julkisuuteen tuli uutinen, että kaksi Bardiani CSF:n kuskia - Stefano Pirazzi ja Nicola Ruffoni - on jäänyt kiinni dopingista, mikä saattaa nykysääntöjen mukaan tarkoittaa koko tallin sulkemista UCI:n kilpailuista 15-45 päiväksi. Näin ollen yksi talleista ei välttämättä lainkaan ilmesty 1. etapin lähtöviivalle.

Kokonaiskilpailun suurin suosikki on Movistarin Nairo Quintana, joka on voittanut Giron vuonna 2014. Tämän vuoden hieman poikkeuksellinen kilpailureitti, joka sisältää kaksi aika-ajoetappia, ei kuitenkaan suosi Quintanaa. Lisäksi hänen joukkueensa on heikentynyt viime vuodesta usemman kovatasoisen kuskin lähdettyä muihin talleihin.

Yleensä Grand Tourien käsikirjoitus menee siten, että kaksi ensimmäistä viikkoa tunnustellaan ja vasta kolmannella aletaan ajaa kokonaiskisan voitosta. Suurin ennakkosuosikki pyrkii tekemään tarvittavan eron ennen aivan viimeisiä etappeja ja puolustamaan sen jälkeen johtoaan. Viimeinen etappi on vain muodollisuus, jolla GC-miehet eivät enää aja toisiaan vastaan.

Tänä vuonna viimeinen etappi on kuitenkin 29,3 km:n henkilökohtainen tasamaa-aika-ajo, jossa Quintanan tapainen kaveri voi periaatteessa hävitä esim. Tom Dumoulinille kaksikin minuuttia. Tämä tarkoittaa sitä, että Quintanan ja Movistarin on hyökättävä useammalla kuin yhdellä etapilla tehdäkseen riittävästi eroa Quintanan aika-ajossa mennen tullen peseviin kuskeihin. Heikentyneelle Movistarille se voi olla liian kova tehtävä.

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Quintana, Nairo - Muut - peliaika päättynyt

kohde
Quintana, Nairo - Muut
veto
2
kerroin
1.892 (Pinnacle)
panos
4 yks.
raja
1.667
todennäköisyysarvio
arvio 60%

Giro d'Italia 2017; kokonaiskilpailu

Osuma! +3.57 yks.

2. - 1.



Jostain kumman syystä vaihtoehdon "Muut" kerroin pyrkii koko ajan nousemaan Pinnaclella kohti kakkosta, kun taas Betfairilla Quintanan voittokerroin lähestyy kerta toisensa perään 2,30:tä, kunnes joku huomaa arbin ja kertoimet laskevat. Tätä on jatkunut jo kaksi vuorokautta.

Itse pelasin hetki sitten Pinnylle "Muut"-vaihtoehtoa kertoimella 1,90 ja Betfairille Quintanaa kertoimella 2,28. Aimmin pelasin osittaisen arbitraasin, jossa painotin Quintanaa vastaan pelaamista. Juuri nyt arbitraasi ei ole yhtä edullinen, mutta kannattaa tarkkailla tilannetta. Myös miniarbit kannattaa poimia pois, jos aikoo myöhemmin pelata Betfairille muita vetoja kokonaiskisan voittajasta; komissiohan lasketaan koko markkinalla tehdystä voitosta, ei pelkästään voittavien vetojen nettovoitosta.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - van Garderen, Tejay - Zakarin, Ilnur - peliaika päättynyt

kohde
van Garderen, Tejay - Zakarin, Ilnur
veto
2
kerroin
2.060 (Coolbet)
panos
4 yks.
raja
1.754
todennäköisyysarvio
arvio 57%

Giro d'Italia 2017; kokonaiskilpailu

Osuma! +4.24 yks.

20. - 5.


Sekä van Garderen että Zakarin vaikuttaisivat olevan tällä hetkellä hyvässä kunnossa. Zakarin on kuitenkin sen verran parempi mäkimies, etteivät edes kilpailun kaksi aika-ajoa käännä tässä parissa van Garderenia suosikiksi. Bet365:n TOP10-kertoimet ovat tällä hetkellä: van Garderen 1,83 - Zakarin 1,33.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Amador, Andrey - Reichenbach, Sebastien - peliaika päättynyt

kohde
Amador, Andrey - Reichenbach, Sebastien
veto
2
kerroin
2.560 (SBOBET)
panos
2 yks.
raja
2.222
todennäköisyysarvio
arvio 45%

Giro d'Italia 2017; kokonaiskilpailu

Osuma! +3.12 yks.

18. - 15.


Reichenbachin kerroin oli eilen illalla Pinnyllä 2,22, mutta pompsahti sitten yöllä reilusti ylöspäin. Nyt kerroin on jo palautunut Pinnyllä jonkin verran (1,628-2,41), mutta SBOBET ei ole seurannut. En tiedä, miksi tuollainen muutos tapahtui, mutta ilmeisesti joku on pelannut jostain syystä nimenomaan Reichenbachia vastaan, koska hänen kertoimensa nousi myös eräässä toisessa parissa (joka ei ole auki Pinnyllä eikä SBOBETillä). Tämän takia pudotin hieman omaa arviotani (50 % --> 45 %), vaikka en nopealla etsimisellä löytänyt mitään huolestuttavia uutisia Reichenbachista.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Dennis, Rohan - Dupont, Hubert - peliaika päättynyt

kohde
Dennis, Rohan - Dupont, Hubert
veto
2
kerroin
1.775 (Pinnacle)
panos
5 yks.
raja
1.538
todennäköisyysarvio
arvio 65%

Giro d'Italia 2017; kokonaiskilpailu

Osuma! +3.88 yks.

DNF - 19.


Rohan Dennis ei ole mikään Grand Tour -kuski, ja hänen päätähtäimensä lienee Giron aika-ajoetapeilla. Dennis on ajanut urallaan vain neljä Grand Touria, joista kaksi hän on keskeyttänyt ja kahdessa yltänyt sadannen sijan kieppeille.

Hubert Dupont ajaa Giron nyt kymmenettä kertaa. Viime vuonna hän oli 11:s ja huonoinkin sijoitus on 42. Ajamistaan 19 Grand Tourista Dupont on tähän mennessä keskeyttänyt vain yhden.

Bet365:n TOP10-kertoimet ovat: Dennis 3,25 - Dupont 10,00. Tämä johtuu siitä, että jos Dennis jostain syystä päättää yrittää roikkua GC-miesten matkassa myös vuorietapeilla ja onnistuu siinä edes jotenkin, hän voi aika-ajoissa saada sen verran hyvää muihin nähden, että TOP10-sijoitus on mahdollinen. Sen sijaan Dupontilla ei yksinkertaisesti taso riitä näin kovassa seurassa TOP10-sijoitukseen. Todennäköisin skenaario on kuitenkin se, että Dennis himmailee vuorietapeilla ja keskittyy aika-ajoihin, jolloin hänen eronsa kärkeen repeää todella isoksi. Ei ole myöskään täysin mahdotonta, että Dennis ajaa vain ensimmäisen aika-ajon ja jättää sen jälkeen kisan kesken. Dupontilla ei puolestaan ole saumaa kärkikahinoihin kokonaiskilpailussa eikä oikein yksittäisillä etapeillakaan, joten hän ajelee itselleen mukavan sijoituksen 30 joukosta.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit
Vielä muutamia vetoja kokonaiskisaan. Kaksi Pinnylle ja yksi hupiveto Nordicbetille Nordicbet-panoksella.

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Kruijswijk, Steven - Nibali, Vincenzo - peliaika päättynyt

kohde
Kruijswijk, Steven - Nibali, Vincenzo
veto
2
kerroin
1.854 (Pinnacle)
panos
1 yks.
raja
1.818
todennäköisyysarvio
arvio 55%

Giro d'Italia 2017; kokonaiskilpailu; Nordicbet 1,90

Osuma! +0.85 yks.

DNF - 3.


Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Dumoulin, Tom - Zakarin, Ilnur - peliaika päättynyt

kohde
Dumoulin, Tom - Zakarin, Ilnur
veto
1
kerroin
1.775 (Pinnacle)
panos
1 yks.
raja
1.724
todennäköisyysarvio
arvio 58%

Giro d'Italia 2017; kokonaiskilpailu; Nordicbet 1,90

Osuma! +0.78 yks.

1. - 5.


Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Formolo, Davide - Pozzovivo, Domenico - peliaika päättynyt

kohde
Formolo, Davide - Pozzovivo, Domenico
veto
1
kerroin
2.600 (Pinnacle)
panos
0.1 yks.
raja
2.222
todennäköisyysarvio
arvio 45%

Giro d'Italia 2017; kokonaiskilpailu

Huti: -0.10 yks.

10. - 6.


Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit
Nuorten kisaan:

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Yates, Adam - Muut - peliaika päättynyt

kohde
Yates, Adam - Muut
veto
2
kerroin
2.950 (Pinnacle)
panos
2 yks.
raja
2.500
todennäköisyysarvio
arvio 40%

Giro d'Italia 2017; nuorten ajajien kilpailu

Osuma! +3.90 yks.

2. - 1.


Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit
Joukkuekilpailun vinkit eivät mene seurantaan, koska kisan alkuun on alle tunti. Pelasin seuraavat:

Bahrain Merida - Astana 1,70 (SBOBET) / 1,675 (Pinnacle) 63 %

Astanalla pakka täysin sekaisin. Lähtevät kisaan vain kahdeksalla miehellä Scarponin muistoa kunnioittaakseen.

Team Sky - Movistar Team 1,65 (SBOBET) / 1,609 (Pinnacle) 75 %

Movistar on joukkueena heikentynyt paljon viime vuodesta. Aika-ajovoimaa on vähänlaisesti, kun Castroviejo ei ole mukana Girossa. Apukuskit joutuvat todennäköisesti väsyttämään itsensä viimeisen viikon vuorietapeilla. Skylla puolestaan kahden kärjen taktiikka ja tasapainoinen joukkue. Kiryienka tuo aika-ajoihin mukavan lisän.

Trek Segafredo - Team LottoNL-Jumbo 3,34 --> 2,87 (Pinnacle) / 3,25 (Bet365) 35 %

Lotto Jumbon kerrointa taitaa painaa Van den Broeckin nimi, vaikka mies on roolitettu Kruijswijkin apuajajaksi. Kummallakaan joukkueella ei ole joukkuekilpailussa saumaa lähellekään kärkeä.

Joukkuekisan voittajaksi pelasin Cannondale-Drapacia kertoimella 4,80 (25 %) Betiville, joka otti yllättäen vetoni vastaan. Pinnyllä Cannondalen kerroin on jo ehtinyt tippua eilisestä 5,11:stä 3,90:een. Tyhmä olin, kun odotin joukkuekisan vetojen jättämistä tähän päivään...

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja JMT
Topicille :peukku:

Coolilta saa Fernando Gavirian pistekilpailun voitolle markkinatopin neljä, jota vastaan saa +103 arbin pinnyltä.

Vedonlyöntivihje: - Giro voittaja - peliaika päättynyt

kohde
Giro voittaja
veto
Nibali
kerroin
6.970 (Pinnacle)
panos
1 yks.
raja
6

Huti: -1.00 yks.



Nibali "ajaa" Nairon kaikki iskut kiinni ja tekee temmoissa tarvittavan eron :D
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OuDsyfRMEoY[/youtube]

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja justus67
Pieni longshotti 2. etapille. Aikamoisia nousuja sisältyy tuohon etappiin, joten sprittimiehet voivat olla vaikeuksissa.

Vedonlyöntivihje: - Giro d´Italia Etappi 2 - peliaika päättynyt

kohde
Giro d´Italia Etappi 2
veto
Voittaja Jasper Stuyven
kerroin
17.000 (Veikkaus)
panos
0.5 yks.

Huti: -0.50 yks.

Greipel


Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit
En yleensä ole pelannut paljonkaan vetoja massakirietapeille, joten nämä vedot menevät seurantaan puolitetulla panoksella (jopa normaalia suuremman analyysiriskin takia).

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Ewan, Caleb - Greipel, Andre - peliaika päättynyt

kohde
Ewan, Caleb - Greipel, Andre
veto
1
kerroin
1.793 (Pinnacle)
panos
1 yks.
raja
1.695
todennäköisyysarvio
arvio 59%

Giro d'Italia 2017; 3. etappi

Osuma! +0.79 yks.

8. - 10.


Ewan oli ensimmäisellä etapilla massakirin nopein, mutta ei ehtinyt tavoittaa karkuun päässyttä Pöstlbergeriä. Toisella etapilla Ewan oli kiriin lähdettäessä hyvissä asemissa, mutta häneltä irtosi jalka polkimesta törmäyksessä Gavirian kanssa. Etapin voiton nappasi Greipel, joka mielestäni joutui avaamaan kirin liian aikaisin; hänen suorituksellaan ei olisi normaalisti voitettu. Tällä kertaa Greipelilla kävi kuitenkin tuuri, kun sekä Ewan että Gaviria kärsivät törmäilystä.

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Gaviria, Fernando - Nizzolo, Giacomo - peliaika päättynyt

kohde
Gaviria, Fernando - Nizzolo, Giacomo
veto
1
kerroin
1.473 (Pinnacle)
panos
2 yks.
raja
1.370
todennäköisyysarvio
arvio 73%

Giro d'Italia 2017; 3. etappi

Osuma! +0.95 yks.

1. - 3.


Nizzolo putosi eilen pääjoukosta alamäkiosuudella Bahrain Meridan alettua vetää pääjoukkoa tosissaan. Sen jälkeen hän putosi vielä pikkuporukasta, joka oli syntynyt pääjoukosta pudonneista ajajista, ja joutui polkemaan maaliin yksin, mikä varmasti kulutti voimia enemmän kuin pääjoukossa ajaminen. Nizzololla on ollut kauden alkupuolella polvivamma, joka on estänyt hänen kilpailemisensa lähes täysin, eikä mies selvästikään ole parhaassa kunnossaan. Tämänpäiväisellä etapilla viimeiset 10 kilometriä ovat tasaista, ja ne ajetaan varmasti lujaa. Jos Nizzolo tuntee, ettei hänellä ole mahdollisuuksia etappivoittoon, hän todennäköisesti lyö jalan suoraksi, kun taas Gaviria ei sitä tee, sillä häntä kiinnostavat myös heikommat sijat pistekilpailun pisteiden takia. (Nizzolon en usko ajavan Giroa maaliin asti, joten hän ei todennäköisesti yritä puolustaa kahtena edellisvuonna voittamaansa kilpailuosiota.)

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Sbaragli, Kristian - Mareczko, Jakub - peliaika päättynyt

kohde
Sbaragli, Kristian - Mareczko, Jakub
veto
2
kerroin
2.420 (Pinnacle)
panos
1 yks.
raja
2.222
todennäköisyysarvio
arvio 45%

Giro d'Italia 2017; 3. etappi

Huti: -1.00 yks.

87. - 100.


Sbaraglia näyttäisi kiinnostavan menestyminen pistekilpailussa, ja hän on ajanut ahkerasti välikirejä. Mikäli sama toistuu tänään, Sbaraglin paukut voivat olla lopussa vähissä, vaikka etappi onkin varsin lyhyt.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Mäkikilpailun voittaja - peliaika päättynyt

kohde
Mäkikilpailun voittaja
veto
Rolland, Pierre
kerroin
6.000 (Coolbet)
panos
1 yks.
raja
5.000
todennäköisyysarvio
arvio 20%

Giro d'Italia 2017; mäkikilpailu

Huti: -1.00 yks.

5. (70 pistettä)


Rolland ilmoitti ennen Giron alkua, ettei hän aja kokonaiskilpailun sijoituksista vaan tähtää ensisijaisesti etappivoittoon. Lauantain 2. etapilla Rolland kävi nappaamassa ensimmäiset mäkipisteensä etapin toisesta noususta ja osoitti, että ilmeisesti myös mäkikilpailun voitto kiinnostaa.

Koska tänään tiistaina ajetaan Giron ensimmäinen vuorietappi, pelaan tässä vaiheessa Rollandia varmuuden vuoksi pienellä panoksella. Jos GC-miehet eivät vielä ala ottaa toisistaan mittaa, Rollandille voi avautua tilaisuus napata etapilta hyvät mäkipisteet. Todennäköisempää toki on, ettei Rolland kokeneena GT-kuskina panosta vielä tälle etapille ja että hänestä saa etapin jälkeen hieman nykyistä paremman kertoimen. Riski kertoimen romahduksesta epätodennäköisemmän skenaarion toteutuessa on kuitenkin sen verran suuri, että Rollandia kannattaa pelata mäkikilpailun voittajaksi jo tässä vaiheessa.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Pistekilpailun voittaja - peliaika päättynyt

kohde
Pistekilpailun voittaja
veto
Sbaragli, Kristian
kerroin
5.000 (Coolbet)
panos
1 yks.
raja
4.348
todennäköisyysarvio
arvio 23%

Giro d'Italia 2017; pistekilpailu

Huti: -1.00 yks.

8. (76 pistettä)


Tähän voisi kirjoittaa pitkät perustelut, mutta koska kello on mitä on, se saa nyt jäädä.

Sbaragli on selvästi kiinnostunut pistekilpailun voitosta, minkä hän on osoittanut napsimalla pisteitä useista välikireistä. Voittaakseen pistekilpailun hän tarvitsee kuitenkin hyviä pisteitä myös tasamaaetappien maaleista. Kolmannen etapin maalista ei pisteitä tullut, mutta 1. etapilla Sbaragli oli 6:s ja 2. etapilla 5:s.

Kaikki sprintterit eivät välttämättä aja Giroa loppuun asti, joten italiaanolla, joka aikoo niin tehdä, on tässä suhteessa selvä etu. Luultavasti ainakin pistekilpailua tällä hetkellä johtava Greipel jättää Giron kesken ennen viimeisen viikon vuorietappeja ja lähtee keskittymään Tourille. Vuosina 2015 ja 2016 pistekilpailun voittanut Nizzolo ei puolestaan näyttäisi olevan sellaisessa iskussa, että pystyisi puolustamaan kyseisen kilpailuosion voittoa, vaikka hän sijoittuikin 3. etapilla peräti kolmanneksi; välikireihin ei yksinkertaisesti riitä paukkuja.

Bet365:llä Sbaraglin voittokerroin on laskenut jo 3,40:een.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit
Nordicbetilta kannattaa käydä poimimassa pois Cannondale-Drapac joukkuekilpailun voittajaksi kertoimella 4,75. Esimerkiksi Bet365 antaa Cannondalelle vain 3,50. Oma arvioni on edelleen noin 25 %.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Carthy, Hugh - Dombrowski, Joseph Lloyd - peliaika päättynyt

kohde
Carthy, Hugh - Dombrowski, Joseph Lloyd
veto
2
kerroin
2.370 (Pinnacle)
panos
1.5 yks.
raja
2.174
todennäköisyysarvio
arvio 46%

Giro d'Italia 2017; 4. etappi

Huti: -1.50 yks.

21. - 147.


Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Landa, Mikel - Pozzovivo, Domenico - peliaika päättynyt

kohde
Landa, Mikel - Pozzovivo, Domenico
veto
1
kerroin
1.806 (Pinnacle)
panos
1.5 yks.
raja
1.724
todennäköisyysarvio
arvio 58%

Giro d'Italia 2017; 4. etappi

Huti: -1.50 yks.

18. - 13.


Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Rolland, Pierre - Hirt, Jan - peliaika päättynyt

kohde
Rolland, Pierre - Hirt, Jan
veto
2
kerroin
2.120 (Pinnacle)
panos
0.5 yks.
raja
2.083
todennäköisyysarvio
arvio 48%

Giro d'Italia 2017; 4. etappi

Huti: -0.50 yks.

14. - 44.


Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Dumoulin, Tom - Jungels, Bob - peliaika päättynyt

kohde
Dumoulin, Tom - Jungels, Bob
veto
1
kerroin
1.558 (Pinnacle)
panos
3 yks.
raja
1.449
todennäköisyysarvio
arvio 69%

Giro d'Italia 2017; 4. etappi

Osuma! +1.67 yks.

6. - 7.


Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Pozzovivo, Domenico - Quintana, Nairo - peliaika päättynyt

kohde
Pozzovivo, Domenico - Quintana, Nairo
veto
2
kerroin
2.420 (Coolbet)
panos
2 yks.
raja
1.923
todennäköisyysarvio
arvio 52%

Giro d'Italia 2017; 6. etappi

Osuma! +2.84 yks.

19. - 11.


Tämän parin kerroinasetelma on mielestäni todella kummallinen. Molemmat kuskit tulevat todennäköisesti maaliin samassa porukassa, joten se, kumpi ylittää maaliviivan ensin, on aikamoista lottoa. Quintanan pitäisi pieneen nousuun päättyvällä etapilla olla pikemminkin niukka suosikki Pozzovivoa vastaan, sillä tuskinpa Pozzovivolla on suurta halua esiintyä kotiyleisölleen tällaisella etapilla. Siltä varalta, että etapin lopussa on kuitenkin jotain, mitä en tajua, leikkaan panosta jonkin verran. Pinnaclen kertoimet tähän pariin: Pozzovivo 1,729 - Quintana 2,219.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Costa, Rui - Jungels, Bob - peliaika päättynyt

kohde
Costa, Rui - Jungels, Bob
veto
2
kerroin
1.564 (Pinnacle)
panos
1 yks.
raja
1.515
todennäköisyysarvio
arvio 66%

Giro d'Italia 2017; 7. etappi

Osuma! +0.56 yks.

24. - 21.


Quick-Step Floors haluaa pitää kokonaiskilpailun johtajan paidan Jungelsilla, joka pyritään tuomaan maaliin pääjoukon kärkipäässä. Costa tullee maaliin jossain pääjoukon puolivälin tienoilla. Tällaisella etapilla Costa voisi hyvinkin voittaa, jos pääsisi hatkaporukkaan, mutta se ei nyt onnistu, sillä hänen eronsa kokonaiskilpailun kärkimiehiin on liian pieni. Epävarmuutta H2H-vedon osumisesta tosin lisää viimeisten kilometrien syheröisyys; kasat ovat mahdollisia, ja jos niitä tulee, on pitkälle arpapeliä, kumpi näistä miehistä ylittää maaliviivan ensimmäisenä, joskin vanha viisaus on, että pääjoukon kärjessä ajavat yleensä välttävät pahimmat kolarisumat. Jos viimeiset kilometrit ajettaisiin suorempaan, tämä pari olisi vähintään 70-30 Jungelsille.

Nuorten kilpailun osalta kuoletin osan aiemmin Adam Yatesia vastaan pelaamastani vedosta. Yatesilla on nuorten kilpailussa vain kaksi todellista haastajaa - Jungels ja Formolo - ja heistä Jungels on kuluttanut tähän mennessä ajetuilla etapeilla hieman liikaa energiaa tehden mm. Gavirialle vetotyötä tämän voittaessa 3. etapin. Yatesin meno puolestaan näytti hyvältä esim. eilisen 6. etapin lopussa, jossa hän kiri kokonaiskilpailun kärkimiesten porukasta toisena maaliin. Yatesin voitto nuorten kilpailussa toteutuu noin 65 %:n todennäköisyydellä. Bet365 ja Coolbet antavat Yatesille 1,50.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Bennett, Sam - Mareczko, Jakub - peliaika päättynyt

kohde
Bennett, Sam - Mareczko, Jakub
veto
2
kerroin
2.679 (Pinnacle)
panos
2 yks.
raja
2.326
todennäköisyysarvio
arvio 43%

Giro d'Italia 2017; 7. etappi

Huti: -2.00 yks.

3. - 97.


Bennett oli massakiriin päättyneen 5. etapin kolmas ja Mareczko toinen miesten välisen eron jäädessä muutamiin sentteihin. Bennett oli kiriin lähdettäessä etapin voittaneen Gavirian perässä, mutta ei pystynyt millään edes yrittämään ohitusta. Mareczko sen sijaan seurasi Greipelia, joka ei tällä hetkellä ole parhaimmillaan, ja joutui lopussa syöksymään kohti maaliviivaa pitkältä takamatkalta. Hänen maksimi- ja loppunoupetensa lienevät kuitenkin olleet koko kirimiesten joukon parhaimmat. Bennettin etu on se, että Boralla on Mareczkon Wilier Triestinaa paremmat vetomiehet massakirejä varten. Mareczko joutuu operoimaan massakirien viimeisillä sadoilla metreillä pitkälti yksin, ja se voi johtaa siihen, ettei hän pääse avaamaan kiriään hyvissä asemissa. Mareczkoa taas suosii tänään se, että viimeisilla kilometreillä on tiukkoja kurveja, joissa voi tapahtua mitä tahansa.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja justus67
Pistetäänpä pari jännäria 8 etapille. Irtiotto voi hyvinkin onnistua tänään, nyt pitäisi vaan tietää että ketkä ovat siinä mukana....Astana voisi olla yksi yrittäjä..veikataan Pello Bilbaota. Toinen haku Team dimension data ja siellä mäkispecialisti Omar Freile.

Vedonlyöntivihje: - Giro d´Italia, Etappi 8 voittaja - peliaika päättynyt

kohde
Giro d´Italia, Etappi 8 voittaja
veto
Pello Bilbao
kerroin
54.000 (Veikkaus)
panos
0.3 yks.

Huti: -0.30 yks.


Vedonlyöntivihje: - Giro d´Italia, Etappi 8 voittaja - peliaika päättynyt

kohde
Giro d´Italia, Etappi 8 voittaja
veto
Omar Freile
kerroin
48.000 (Veikkaus)
panos
0.3 yks.

Huti: -0.30 yks.


Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Woods, Michael - Yates, Adam - peliaika päättynyt

kohde
Woods, Michael - Yates, Adam
veto
2
kerroin
1.850 (Coolbet)
panos
1 yks.
raja
1.818
todennäköisyysarvio
arvio 55%

Giro d'Italia 2017; 8. etappi

Huti: -1.00 yks.

5. - 8.


Varovainen arvio Yatesille 55 %, mutta voi olla enemmänkin. Pinnyn kertoimet: Yates 1,709 - Woods 2,25. Surettaakin siis voi.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Costa, Rui - Konrad, Patrick - peliaika päättynyt

kohde
Costa, Rui - Konrad, Patrick
veto
1
kerroin
1.800 (Coolbet)
panos
1.5 yks.
raja
1.724
todennäköisyysarvio
arvio 58%

Giro d'Italia 2017; 8. etappi

Osuma! +1.20 yks.

21. - 25.


Pinnacle 1,704-2,26.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Joukkuekilpailun voittaja - peliaika päättynyt

kohde
Joukkuekilpailun voittaja
veto
Astana
kerroin
6.500 (SBOBET)
panos
1.5 yks.
raja
5.556
todennäköisyysarvio
arvio 18%

Giro d'Italia 2017; joukkuekilpailu; Bet365 6,50

Huti: -1.50 yks.

8. (+2.09.05)


Jos Astanalla on tänään mies hatkassa ja pääjoukko antaa hatkan mennä, Astana voi saada tänään paljon hyvää joukkuekilpailuun. Cataldo ja Kangert näyttäisivät lisäksi olevan yllättävän hyvässä kunnossa, ja he pysynevät kärkimiesten tuntumassa lopun pikkunousussa. Astanan kerroin ei siis todennäköisesti tämän päivän etapin jälkeen ainakaan laske. Pieni ylipanos perustuu aikomukseen myydä Astanaa pois ennen huomista etappia.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja justus67
Etappi 9: Ilnur Zakarin väläytti Etnalla irtiottokykyään kovissa nousuissa, tänään pitäisi lopun olla monta asetetta vaativampi, joten pieni jännäri Katusha miehen puolesta.

Vedonlyöntivihje: - Giro d´Italia, Etappi 9 voittaja - peliaika päättynyt

kohde
Giro d´Italia, Etappi 9 voittaja
veto
Ilnur Zakarin
kerroin
15.500 (Veikkaus)
panos
1 yks.

Huti: -1.00 yks.


Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit
Tänään Girossa ajetaan yhdeksäs etappi, joka päättää ensimmäisen viikon. Huomenna on lepopäivä ja tiistaina vuorossa on aika-ajo. Yhdeksäs etappi on yksi tämän vuoden raskaimmista; pituutta sillä on vain noin 150 km, mutta etapin loppunousu alkaa lähes merenpinnan tasosta ja päättyy yli 1 600 metrin korkeuteen Blockhausille, joka on ajettu aiemmissa Giroissa viidesti. Tällä kertaa vuorelle kivutaan kuitenkin reittiä, jota ei ole aiemmin Girossa käytetty ja joka ennakkotietojen mukaan on muita raskaampi.

Päivästä on tulossa varsin mielenkiintoinen, ja tänään saadaan vastaus moneen avoimeen kysymykseen. Seurantaan laitan vain yhden vihjeen, sillä nyt on hieman kiire.

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Reichenbach, Sebastien - Dupont, Hubert - peliaika päättynyt

kohde
Reichenbach, Sebastien - Dupont, Hubert
veto
1
kerroin
1.675 (Pinnacle)
panos
2 yks.
raja
1.538
todennäköisyysarvio
arvio 65%

Giro d'Italia 2017; 9. etappi

Osuma! +1.35 yks.

9. - 43.


Dupontilla oli isoja vaikeuksia jo Etnalla, ja eilenkin hänelle tuli noin 20 sekuntia aikatappiota parhaisiin kokonaiskilpailun sijoituksista ajaviin kuskeihin. Reichenbach on selvästi paremmassa kunnossa, ja jos hän ajaisi vain itselleen, tämä pari olisi 90-10 Reichenbachille. Pinot'n apukuskin roolissa ajava Reichenbach saattaa kuitenkin himmata vedon kannalta liian aikaisin, jolloin Dupontilla on mahdollisuus rypistää ohi. (Panosta on leikattu hieman analyysiriskin takia ja siksi, että olen jo pelannut kokonaiskisassa Reichenbachia Amadoria vastaan.)

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Yates, Adam - Pozzovivo, Domenico - peliaika päättynyt

kohde
Yates, Adam - Pozzovivo, Domenico
veto
1
kerroin
1.617 (Pinnacle)
panos
3 yks.
raja
1.389
todennäköisyysarvio
arvio 72%

Giro d'Italia 2017; 10. etappi

Osuma! +1.85 yks.

17. - 27.


Aika-ajoissa olen perinteisesti ollut aivan kuutamolla, mutta pakko on tällekin etapille jokin veto laittaa.

Yates joutui moottoripyöräpoliisin aiheuttamaan kasaan 9. etapilla, mutta selvisi kaatumisesta ilmeisesti pelkillä naarmuilla. Hän sai melkein ajettua Movistarin vetämän pääjoukon kiinni, kunnes ero alkoi jälleen kasvaa. Syntynyt aikatappio johtui pitkälti siitä, että Yatesin pyörä kärsi kolarissa ja kiekko hankasi runkoa. Huono suoritus ei siis kerro Yatesin olevan huonossa kunnossa. Koska Yates ei lähtökohtaisesti ole Pozzovivoa huonompi aika-ajossa, pidän häntä tässä parissa selvänä suosikkina. Yatesin kerroin on tullut ylöspäin eiliseltä 1,40-tasolta, mutta en pidä sitä kovin huolestuttavana, koska muissakin pareissa kertoimet ovat seilanneet omituisesti.

Re: Giro d'Italia 2017

Lähetetty:
Kirjoittaja credit

Vedonlyöntivihje: - Pyöräily - Dumoulin, Tom - Jungels, Bob - peliaika päättynyt

kohde
Dumoulin, Tom - Jungels, Bob
veto
1
kerroin
2.060 (Coolbet)
panos
3 yks.
raja
1.818
todennäköisyysarvio
arvio 55%

Giro d'Italia 2017; 11. etappi

Osuma! +3.18 yks.

19. - 28.


Dumoulin ajaa tänään ensimmäistä päivää kilpailun johtajan rosapaidassa, mikä tarkoittaa sitä, että mikäli pääjoukko ajaa maaliin rauhallista tahtia, hän ylittää maaliviivan erittäin todennäköisesti ennen Jungelsia. Jungelsin mahdollisuudet parissa paranevat, jos etapilla päädytään massakiriin ja jos Jungels toimii vetomiehenä samaan tapaan kuin ensimmäisen jakson etapeilla. Kumpikaan skenaario ei ole kovin todennäköinen, sillä tänään kirimiehet luultavasti lepäilevät odottaen kahta seuraavaa - selvästi sprinttereille paremmin sopivaa etappia - ja hatkalla on hyvät mahdollisuudet ehtiä maaliin ennen pääjoukkoa. Pinnaclella kertoimet parissa Dumoulin - Pinot ovat 1,704 - 2,06, vaikka myös Pinot parantelee mielellään asemiaan lopussa. Kyseisen parin kerroinastelma kertoo jotain siitä, miten luultavaa on, että rosapaidalla on etu useimpiin muihin pääjoukon kuskeihin nähden, kun GC-miehet eivät aja etappia tosissaan.