Tullut nyt vuoden verran vedettyä eSports Starcraft2 bettejä, ensin XLBetin kusetuslafkan kautta ja nykyään Pinnaclen kautta. Kyseessä siis Starcraft 2:n 1on1-matsit. Pinnaclella pistänyt noin 200 kohdetta 108% palautuksella, eli ihan tuottoisaa puuhaa näin harrastajallekkin, vaikka panokset on vielä pysynyt pieninä. Pinnaclesports tarjoaa betattavaksi nykyisellään ihan hyvän määrän turnauksia ja viikottaisia isompia liigoja, kuten MLG, WCG, ESWC, GSL, GSTL, BlizzCon, IEM, IPL, EPL. Löytyykös muita alan harrastajia? Peli kuitenkin siinä määrin uusi ja bookkerillakaan ei hirveästi etua tilastollisesti ole eli helppo lähteä beattaamaan aktiivisella seurauksella.
Hiittä viimisen 24tunnin betit:
Olishan se ihan mukava lisää nolla pelikassan ja panostuksien perään, muttei olis enää mukavaa harrastelua
Re: Electronic Sports
Lähetetty:
Kirjoittaja lompsa
ei millään pahalla, mut mikä vitun "laji" tää on?
Re: Electronic Sports
Lähetetty:
Kirjoittaja Henkka
lompsa kirjoitti:ei millään pahalla, mut mikä vitun "laji" tää on?
Pakko myöntää, että tämäkin fabu on melko kujalla tästä hommasta.
Re: Electronic Sports
Lähetetty:
Kirjoittaja credit
Kujalla minäkin. Mutta jos vedonlyönnistä tosiaan löytyy valueta ja vuorokaudessa saa 20 betsiä sisään, niin mikä ettei lajiin voisi tutustua.
Re: Electronic Sports
Lähetetty:
Kirjoittaja Henkka
credit kirjoitti:Kujalla minäkin. Mutta jos vedonlyönnistä tosiaan löytyy valueta ja vuorokaudessa saa 20 betsiä sisään, niin mikä ettei lajiin voisi tutustua.
No sen takia mäkin vähän "kiinnostuin".
Re: Electronic Sports
Lähetetty:
Kirjoittaja Ver
Vähän hölmöltä puuhalta näyttää tuo, tommosta scifimäistä sotaa jossa kaiketi strategia määrittelee voittajan että vähän niinku shakkia eikä sorminäppäryyttä? Youtubesta kurkkasin vähän. Mistä oikein ammennat tietoutta tähän lajiin? On kaiketi pakko olla itsekkin pelin harrastaja jos meinaa jotaki tajutakkin. Mistään mitää tiiä, mut veikkaisin että tuossa on sopuottelut heti yleisiä jos saa vetoa lyödä enemmästä kun parista kympistä.
Mutta kerroppa lissää ihmeessä
Re: Electronic Sports
Lähetetty:
Kirjoittaja mutanen_aapo
Ite tuli pelattua jonkin verran junnuna Starcraft I:stä. Ei netissä, vaan kavereita vastaan. Olin aina zergit: tykkäsin rakentaa jäätävät joukot, enkä "näperrellä" protossien erikoisominaisuuksilla Terranit tais olla se ns. tavallinen "rotu" ja niilläkin oli kyl joitain ihan mukavia tankkeja, jotka toki v*tutti jos kaveri oli saanut jätettyä niitä suurissa määrin takarintamaan ja sinne ei päässyt hyökättyä.
Taitaa tuo II:n olla jonkin verran kehittyneempi ja en tiedä yhtään onko siihen tullut paljonkin muutoksia, mutta tosiaan tuota I:stä tuli jonkin verran pelattua. Loistava taistelu-/strategiapeli jos tykkää tietokoneella pelailla. Omat pelaamiset voi laskea vuoden aikana yhdellä kädellä ja silloinkin pelaan pelimaailman ehdotonta kuningasta: Elasto Maniaa
Re: Electronic Sports
Lähetetty:
Kirjoittaja Blaah
Tulipa sitten viime viikonloppuna kokeiltua tätäkin lajia reilun 20 vedon verran. Itse lajin ymmärtäminen rajoittuu lähinnä omiin kokemuksiin Starcraft ykkösen pelaamisesta +10v sitten. Varsinkin Koreassahan tämä on todella suuri laji missä liikkuu isot rahat ja starat ajelee ferrareilla.
Itse vedonlyöntiin sain idean luettuani ensin tuon ylimmän postin ja googlailtuani hetken. Vastaan tuli http://pro.majorleaguegaming.com/news/p ... rough-math
,jota soveltamalla päästiin plussalle. Totuuden nimissä käytin apuna myös läheistä asiantuntijaa, joka mättää kyseistä peliä netissä.
Viime viikonloppuna oli siis isohko turnaus jenkeissä, jonka matsit streamattiin selostettuna. Itse selostajat vaikuttivat asiantuntevilta ja osasivat esittää asiansa niin, että tällainen lajista juuri mitään ymmärtämätönkin pääsi kiinni tapahtumiin.
Onko OP jatkanut SC2 betsailua? Ja jos on niin mistä ammennat lajitietoutta?
Re: Electronic Sports
Lähetetty:
Kirjoittaja RuHo
Elastomania (eli kai periaatteessa ACross 2) on hieno, hieno peli. Kuka sitä pelaa, ymmärtää paljon elämästä.
Niille jotka eivät RTS (reaaliaikastrategia) pelejä tunne, on kai helppo kuitata että periaatteessa tätä voi ajatella elektronisena nopeusshakkina. Vähän se on ontuva vertaus, mutta parempaan ei kai pysty tältä istumalta. Itse olisin luullut että esim StarCraft I olisi ollut listoilla jo melko kauan. Aasiassahan (lähinnä koreassa kuten Blaah sanoi) se on ollut kansanhuvia vuosikymmenen verran ja pelejä jopa televisioidaan. Sponsorisopimuksia pelaajille, yms. yms. ...hullu maailma. Mielenkiintoinen mutta hullu.
Näissä voi hyvinkin olla paljon ilmaa, jos tietää pelin ja ketkä pelaavat. Näkisin kyllä että tässä pitää olla aika hyvin perillä SC-kuvioista yleensäkin, etenkin pelimuutoksista. En kyllä tiedä kuinka usein niitä SC II:ssa mulkataan niitä tasapaino-ongelmia, mutta...
Mulle enemmän toi Warcraft II oli se peli mitä itse tuli pelattua, ja aikoinaan olisin saattanut itsekin päästä pinnaclen vedonlyöntikohteeksi jos sitä peliä olisi tarjottu pelattavaksi, sen verran tuli pelattua