Sivu 1/1

F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja winorloose
Poimitaan Ladbrokesilta Hamiltonin paalu kertoimella 3,50 jo tässä vaiheessa, ennen fp3:sta.

Felipe Massa - Nico Rosberg 1.60 2.20
Lisäksi otetaan Nordicbetiltä aika-ajo H2H-vetoon Rosberg Massaa vastaan kertoimella 2,20.

edit; korjattu kirjoitusvirhe

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja TuiranKingi
bwin
qual.
alonso-massa 4.75*
harvoin massaa kehtaa aika-ajoissa alonsoa vastaan, mutta vaikuttaa ihan ok
idealta täällä.


bwin
qual.
Will Paul di Resta (GBR/Force India) make it through to qualifying session 3? yes 2.72*
diresta ei löytänyt vielä perjantaina askelmerkkejä jarrutukseen kohdalleen mutta autossa ja
kuskissa riittää potentiaalia q3:een.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja Lethalen
Pinnylla Barrichello 2,2 Buemia vastaan. En ite nähny perjantain harkkoja niin onko tuossa jotain järkeä, Rubenssi kuitenkin pisti molemmissa harjoituksissa Buemia päihin, eikä ollut omien sanojensa mukaan vielä edes tyytyväinen autoon. Oliko Buemin vauhti toisissa harjoituksissa paljon parempi ja sitten tuli kolari vai miten?

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja winorloose
Ei liity suoranaisesti Monzan kisaan, mutta aiheeseen kuitenkin.

ESBC tarjosi viime vuonna vihjeitä myös F1:een. Onko joku seurannut, tarjoaako vielä tänä vuonna?

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja TuiranKingi
15 F1, Aika-ajot, Monza 1,75 1,95
Vettel - Hamilton
16 F1, Aika-ajot, Monza 1,75 1,95
Webber - Alonso
17 F1, Aika-ajot, Monza 1,45 2,55
Button - Massa

veikalta mukavaa vaihtelua kerroinasetelmiin.
fp3:ssa tarkkailen lewiksen ja massan otteita.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja Hese
Koska vedin talvella RedBullia tallien mestariksi, vielä alkukaudesta koitin varmistella vetoa etsimällä ratoja, joilla RedBull ei pärjää, mutta turhaan. RB on ennen Monzaa voittanut paalun 13 kertaa putkeen, ja viime kauden alusta lähtien tallilla on 27 paalua ja muilla yhteensä neljä. Tähän putkeen mahtuu kaikenlaisia ratoja ja olosuhteita, mutta tuntuu että RedBullin täytyy epäonnistua, jotta paalua ei tulisi; muiden hyvä päivä ei riitä.

RedBullin ylivoima vielä korostuu yhdellä kierroksella, kun Webber ei joudu lähtemään paikaltaan :wink: ja paalusta taistelevat molemmat kuskit. Tällä kaudella näitä tallille "huonoja" ratoja olivat etukäteen Monzan lisäksi mm. Silverstone ja Spa. Silverissä talli otti molemmat eturivin paikat ja Spassakin kulki. Nyt newey on tehnyt kuulemma töitä nimenomaan pienen ja keskisuuren downforcen kanssa, jotta auto kulkisi Monzassa hyvin.

Jossain vaiheessa paaluputki katkeaa, mutta ne jotka sitä jatkuvasti hakee jäävät kyllä pitkässä juoksussa tappiolle, koska auto on yksinkertaisesti muita paremmin tehty, eikä aika-ajossa tarvitse säästellä ja varmistella MM-pisteitä.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja TuiranKingi
jos jossakin vettel voi hävitä paalupaikan niin se paikka on täällä.

betfair
Italian GP - Aika-ajon voittaja
vettel 2.5x* LAY

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja Hese
TuiranKingi kirjoitti:jos jossakin vettel voi hävitä paalupaikan niin se paikka on täällä.
Just näin :) . Silti Vettel toki suosikki. Ferrariin en usko koska auto ei aika-ajossa ole läheskään yhtä hyvä kuin kilpailussa. Alonso on ollut tällä kaudella Montrealissa parhaimmillaan kakkosruudussa. Eli lähinnä Webber ja Macit Vettelin riesana. Itse passaan.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja Käyttäjätunnus
winorloose kirjoitti:Ei liity suoranaisesti Monzan kisaan, mutta aiheeseen kuitenkin.

ESBC tarjosi viime vuonna vihjeitä myös F1:een. Onko joku seurannut, tarjoaako vielä tänä vuonna?
Ei ole tarjonnut tänä vuonna. Ei käsittääkseni tarjonnut viime vuonnakaan, sillä omat viimeisimmät ostoni löytyvät kaudelta 2009. Tuolloin myynnissä oli arviot voittajaveikkaukseen, supertriplaan ja päivän trioon. Ostaisin mielelläni arvioita vertailun vuoksi ESBC:ltä tai keneltä tahansa, mutta todella naftisti niitä on missään tarjolla. Syy on luultavasti se, että kaikki vihjaajat huomaavat jonkin aikaa vihjailtuaan kuinka pieni F1-vedonlyöntimarkkina lopulta on.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja winorloose
Hamilton on ollut viimeiset kolme kisaa kakkosruudussa. Spassa ero paalupaikkaan oli, osin poikkeuksellisten olosuhteiden johdosta, 0,432s. Mutta esim. Unkarissa (0,163s.) ja Saksassa (0,055s.) Lewis oli aivan tuntumassa. Ja jos ero tuosta vielä tänään kapenee kuten on syytä olettaa, niin luulisi Lewisin olevan Monzassa hyvin lähellä paalua.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja Käyttäjätunnus
Hese kirjoitti:Tällä kaudella näitä tallille "huonoja" ratoja olivat etukäteen Monzan lisäksi mm. Silverstone ja Spa.
Etukäteen ajateltuna ymmärrän hyvin Monzan ja Span, mutta miksi Silverstone?

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja Hese
Käyttäjätunnus kirjoitti:
Hese kirjoitti:Tällä kaudella näitä tallille "huonoja" ratoja olivat etukäteen Monzan lisäksi mm. Silverstone ja Spa.
Etukäteen ajateltuna ymmärrän hyvin Monzan ja Span, mutta miksi Silverstone?
Joo totta, Silverstone ei ole enää sama. Mutta kirjoituksen pointti ei muutu yhtään; eli tällä hetkellä RB on hyvä radalla kuin radalla ja säässä kuin säässä. Tarkoitin vain, että jos jatkuvasti hakee rataa jolla löytyy kertoimia RB:tä vastaan, niin metsään menee in long run. Joskus se raja tulee ja toinen talli menee ohi, mutta mitkään merkit ei siihen juuri nyt viittaa. Toivotaan että muut ottaisivat kiinni ja jännitys lisääntyisi, tällä hetkellä/kaudella siitä ei ole merkkejä.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja Käyttäjätunnus
Kilpailun nopein kierros Rosberg 35 (12,5) :!: Expekt.

Tämä avattiin yleisesti 34-35 tasoisilla kertoimilla, joita olen käyttämilläni toimistoilla runkutellut tasaisesti alaspäin illan mittaan. Noista toimistoista paras kerroin on tällä hetkellä 26 188Betillä, joten sinne siis jos Expektille ei saa mitään sisään. Noita päälle 30 kertoimia löytyy varmasti muualtakin jonne en pelaa, joten kannattaa shoppailla.

Kauden alkupuolella meuhkasin jonkun verran tästä kisan nopein kierros -veikkauksesta, joka on tällä kaudella renkaiden kulumisen vuoksi selkeästi eri luonteinen kuin aiempina kausina: lopussa tuoreilla renkailla ajava saa huiman edun. Viimeksi vihjasin tätä vetomuotoa Espanjan GP:ssä, jolloin kohteina olivat huimilla odotusarvoilla Heidfeld kertoimella 38,35 ja Barrichello kertoimella 101. (viewtopic.php?f=4&t=33654) Eivät perkele osuneet, mutta tulokset kertoivat vedon hyvyydestä: Hamilton ajoi nopeimman kierroksen, Barrichello oli toinen jääden 0,164s ja Heidfeld kolmas 0,231s Hamiltonin takana.

Kesän mittaan tällaista tilannetta ei oikein ole tullut, mutta taas on iskun paikka. Rosberg on kuljettajista korkeimmin aika-ajossa sijoittunut, jolla on käytössään kaksi tuoretta settiä pehmeämpää seosta. Hänen on pakko lähteä matkaan kovemmilla pyörillä, joten lopussa on varmasti käytössä pehmeämmät. Muut aloittavat pehmeämmällä seoksella ja todennäköisesti säästävät kovemman seoksen loppuun, jolloin pidon taso radalla on suurimmillaan.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja winorloose
Aika-ajoon ei näköjään jatkossa uskalla pelata kuin Red Bullia, McLarenia tai Ferraria. Näistä lopuista jos joku onnistuu 3. osioon pääsemään, niin sitten ajetaan kovilla kumeilla, jätetään koko osio ajamatta tai jotain muuta nerokasta. Tuo em. "top-3" sentään ajaa aina tosissaan paalupaikasta.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja winorloose
Juttua Vettelin auton vaihdelaatikon välityksistä...

http://www.autosport.com/news/report.php/id/94453

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja TuiranKingi
Eka mutkassa ratkeaa jo paljon, no ainakin sen verran että
kuka sieltä kaasuttaa ensimmäisenä ulos on vahvoilla voittajaksi.

http://www.f1fanatic.co.uk/2011/09/10/2 ... -analysis/

Hakkaan edelleen päätä seinään:
betfair
vettel winner 2.2* LAY

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja ducata
Minulle kelpaa.

Alonso TOP3 Yes 1,95 60% Nordicbet

Kisassa Ferrari on ollut parempi kuin aika-ajossa

Aika-ajossa Alonso hävisi kakkospaikan vain 0,116 sek.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja winorloose
Myös itse jatkan epätoivoista pään hakkaamista seinään ja pelaan voittajatalliksi McLarenia. Button jätti eilen viimeisen nopean vedon kesken ja Hamilton sössi sen. Tuskin olisivat kumpikaan riittäneet Vettelille, mutta ero olisi kaventunut ehkä puoleen? Uskon McLareniin kisassa ja pelaan tallia voittajaksi 2,50 tasoisilla kertoimilla.

Re: F1 Monzan GP

Lähetetty:
Kirjoittaja Käyttäjätunnus
H2H:
Vettel Webber 1,25 5,06
Vettel Hamilton 1,69 2,44
Vettel Alonso 1,39 3,58
Webber Button 2,76 1,57
Webber Alonso 2,68 1,60
Webber Massa 1,55 2,83
Hamilton Button 1,70 2,43
Hamilton Alonso 1,65 2,54
Button Alonso 1,97 2,03
Alonso Massa 1,27 4,70
Massa Rosberg 1,55 2,82
Schumacher Rosberg 2,22 1,82
Schumacher Petrov 1,68 2,46
Senna Petrov 2,76 1,57
Senna di Resta 2,06 1,95
Barrichello Maldonado 1,62 2,60
Barrichello Kobayashi 1,95 2,05
Barrichello Perez 1,96 2,05
Barrichello Buemi 1,85 2,18
Maldonado Buemi 2,16 1,86
Maldonado Alguersuari 1,99 2,01
Sutil di Resta 2,03 1,97
Sutil Kobayashi 1,58 2,73
Sutil Perez 1,60 2,67
di Resta Kobayashi 1,56 2,78
Kobayashi Perez 2,02 1,98
Kobayashi Alguersuari 1,76 2,31
Perez Buemi 1,89 2,12
Perez Alguersuari 1,76 2,31
Buemi Alguersuari 1,83 2,21
Kovalainen Trulli 2,08 1,93
Ricciardo Liuzzi 2,08 1,93
Glock d'Ambrosio 1,59 2,71

Voittaja:
Vettel 40%
Hamilton 26%
Button 14%
Alonso 14%