Ralliin en prossia osaa/ala laskemaan, ainakaan vielä, mutta tällainen sattui silmään ja tuntuu mutullakin hyvältä kokeilulta:
h2h: Kimi Raikkonen - Matthew Wilson 1.75 1.95
Raikkönen - Wilson / Wilson 1.95 @ Expekt / ~ 60%
- Räikkönen voi vauhdissa jopa voittaa Wilsonin, mutta siitäkin tuntuu asiantuntijoiden mielestä olevan enemmän kantoja vastaan kuin puolesta. Sitten se iso ero: Luotettavuus & varmuus & kokemus. Kimi tuskin tulee millään varmistelutaktiikalla, vaikka onkin ilmoittanut, että maaliin pääseminen ja kokemuksen kartuttaminen on ehdoton päämäärä numero yksi näissä kauden ekoissa ralleissa. Niinpä niin, Rovaniemellä jo vedettiin oikeinkin hyvää vauhtia ja ojakin tuli tutuksi vaikka päämäärä olikin sama kuin Ruotsissa. Wilson laahustaa todella varmasti, mutta WRC-kokemukseensa nähden hitaasti, lähes jokaisen kisan maaliin saakka. Mikäpäs siinä, ei huono harrastus, mutta tuskin tuota surunäytelmää jatkuisi vuodesta toiseen ilman isänsä Fordin tallipomoutta
Oletan, että Kimi nojailee penkkoihin turhan monta kertaa eikä keskeyttäminenkään yllättäisi noissa uumoilluissa vaikeissa olosuhteissa.


Minikommentit