Avaan pitkästä aikaa uuden blogin huomenna alkavan Quinte+ pelin johdosta mikä on aika huima edistysaskel suomalaisessa hevospeleissä. Voisi elvyttää sen myötä kirjoitusintoa tänne joka on aika nuupahtanut.
Pelaan tätä samalla tapaa kuin tähän mennessä muita kimppapelejä eli porukat 50 osaan ja pelin suuruus 200€ alkaen jonnekin 1000 euron tasolle: Ja painopiste ehdottomasti kierroksilla joissa lisärahaa jackpotin muodossa.
Jorma Vuoksenmaa jo jotain höpöttikin raviteeveessä iltapäivällä ja huomenna lisää. Alkuhan tässä menee itsellä tutustuessa tuotteeseen ja ranskalaiseen ravi- ja laukkamaailmaankin.
Aika haastava alku uudella pelimuodolla jonka etu minulle on ainakin se että se on nopeasti ohi. Alku menee opetellessa ja muutenkin ranskalainen hevosurheilu on vierasta. Paras näkemäni hevonen onldeal de Gazeau joka voitti Kultakengän ja olisiko vuosi ollut 1981.
Mutta tämä on vain kevyttä harrastasta ja en lupaile mitään. Suurin laatimani kimppavoitto on kuitenkin 311000€ 1.5.2021 Pilvenmäeltä T7 aivan yksin 50 osuuden porukalle joten se olkoon meriittinä. Pannaan se paremmaks
Nyt otetaan riskiä QUINTE peliin 9 yläriville yksin. 8 tokalle riville ja kolmas 13 ja 10 ,loput tukkoon 220 riviä (50 osaa)
Eilen saatiin heman palautustakin alavoitoilla 286,2€ mutta tappiolla ollaan reilusti.
Tänään ravit vasta klo 21:15 Enghien'ssä. Teen vahvan ratkaisun ja jätän ykkössuosikin nro 3 kokonaan pois. Peesaan tässä Tommi Kelan ideaa siis. Pelaan hevoset 8-1-5-7-2-
Eilen kävi niin kuin voi käydä eli poisjätetty ykkössuosikki voitti. Mutta koska poisjättö oli perusteltu niin eipä se mitään ja alavoitot maksoivat mukavasti.
Tänään pelit jälleen klo 21:15 ja yli 500 € peli 50 osaan. 15 JASMIN GEMA piikkinä. Tasoitus 2750 m juostaan Cabourg'ssa. Hieman harmi kun en osaa ranskaa sillä vihjettä tuntuu löytyvän. Espanja sen sijaan taipuisi aivan mukavasti..
Alavoittoja tippuu joka päivä mutta ei vielä ole viiden suoraa osunut. Tänään taas Enghien'ssä ja panostetaan suoraa kaksaria ylähyllylle ja alimmille tavaraa kunnolla yht. 420€ /50= 8,4€