Vuoden alkuun aloitellaan uusi blogi mihin kerätään koko vuoden seuranta pelatuista Vakio-porukoista.
Alkuun kaikki 12 & 13 kohteen Vakiot pelataan -4+3 järjestelmänä ja porukat jaetaan kymmeneen osaan. (Osuudet 4,32€ tai 10,8€)
Mikäli osuudet alkavat liikkumaan liukkaasti niin voidaan nostaa järjestelmän kokoa sekä jakaa useampiin osuuksiin. Vakiossa usein vaarana että osuuksia jää käteen mikä ei pitkällä tähtäimellä ole kovin kannattavaa kun tarkoituksena on pelata lähes kaikki vuoden Vakiot (jalkapallo & jääkiekko).
Alkuun tiputtelen kimpat myös tuonne "Palstalaisten kimppapelit Veikkaukselle" -ketjuun, että osuudet lähtevät liikkumaan, mutta tavoite on että tämän seurannan kautta osuudet jatkossa napsittaisiin.
Vakiota useita vuosia pelanneena hyviä osumia on osunut useita, mutta tarkempi ja säännöliinen seuranta sekä pelityyli on hapuillut, joten tämän blogin tarkoitus on tiivistää pelityyliä sekä täsmentää omaa seurantaa
Vuoden ensimmäisessä Futisvakiossa on 10k€ bonus. Muutama osuus jäljellä.
https://www.veikkaus.fi/fi/porukkapelit ... 0b882f915c
Illalle laitellaan vielä Valioliiga-Vakio tulille myöhemmin.
Mukavaa päivää.


Minikommentit
01.01.2026 16:29 <Päivänsäde> Etkö luota omiin arvioihisi? Kun pelkäät osuuksien käteen jäämistä..
01.01.2026 16:45 <kirala> Luotan toki. Kaikki Vakiota pelanneet tietenkin tietää että
01.01.2026 16:46 <kirala> huolimatta erinomaisistakin arvioita huolimatta 12 tai13 oikein on erittän
01.01.2026 16:47 <kirala> vaikea saada kiinni ja siinä saattaa kestää erittäin kauan. Kassan kestävyyden
01.01.2026 16:48 <kirala> kannalta on suotavaa ettei pitkässä juoksussa kauheesti osuuksia jää käteen