Käsipalloa olisi tarkoitus vedellä.
Liigoina ainakin Saksan bundesliiga, Ruotsin handbollsligan ja sitten mahdollisesti ehf/mestarien liiga. Vetoseurantaa lähinnä itselle, mutta saapihan noita muutkin koittaa. Yritän pitää varsinkin alkukaudesta panokset suhteellisen maltillisina, lisätään riskiä kun dataa kertyy enemmän.
10yks.=1% kassasta.
Katsotaan taotaanko rahaa vai päätä seinään.
Se oli sellanen viikko, melkein hyvä mutta ei sitten kuitenkaan.
Seuraavat kierrokset onkin sitten vasta keskiviikkona 10.11.
Re: Sepän takomo
Lähetetty:
Kirjoittaja Seppä_87
Pieni "sunnuntai" pelailu tähän väliin, pyrin jättämään nämä yleensä pelaamatta, mutta nyt jostain syystä tuntuu siltä, että tähän täytyy tarttua. Kyseisestä ottelusta ei mulla ole mitään dataa käytössä joten menee sarjaan fiilispelejä, joten vastuu on ihan kuulijalla että pelaako vaiko ei.
Eli pelinä tuo MM-Esikarsinta Suomi-Viro.
Vaikkakin Suomi pääsee pelaamaan turnauksen kotona, oli siltä tuo valmistava ottelu Liigan all-stars miehistöä vastaan aikamoinen tuhnu vaikkakin 4 maalin voiton siitä raapivat, varsinkin mietin tuota puolustus pelaamista kv-tasolla, että riittääkö se tällä hetkellä, esimerkiksi all-stars ottelussa ei ainoataakaan 2 minuutin ulosajoa. Joukkueen runkopelaajista poissa karsinnoista Nico Rönnberg ja Richard Sundberg, sekä tietysti maajoukkueen osalta pillit pussiin laittanut Teemu Tamminen.
Ote valmentaja Teddy Nordlingin kommenteista;
"Mielestäni meillä on hyvät mahdollisuudet, mutta samalla rakennamme tässä uutta ja meillä on nuoria ja lupaavia pelaajia mukana. Kovalla työllä ja hyvällä asenteella meillä on mahdollisuudet jatkoon. Tiukkaa tulee olemaan."
Päävalmentaja Ola Lindgren on nimennyt turnaukseen 19 pelaajan ryhmän, jossa mukana on ensi kertaa myös kaksi vuonna 2003 syntynyttä viivapelaajaa.
- Halusimme mukaan myös muutamia nuoria pelaajia. Santeri Vainionpää ja Viktor Grönmark ovat lupaavia ja isokokoisia viivapelaajia ja panostamme nyt heihin tulevaisuutta ajatellen ja toivomme heidän olevan myöhemmin maajoukkueen runkopelaajia, Lindgren taustoittaa Käsipalloliiton tiedotteessa.
- Myös Jonathan Ekman (s. 2003) on lupaava nuori pelaaja, jota ajetaan sisään. Miska Henriksson on syntynyt vuonna 2001 ja Oliver Nordlund 2000, minkä lisäksi mukana on useampi 1998-99 syntynyt pelaaja. Tämä on ihan tietoinen valinta, päätimme korona-aikana, että satsaamme nyt nuoriin pelaajiin vahvasti.
Tulos mielessä joukkue lähtee myös MM-karsintaan. Lindgrenin mukaan ehdoton tavoite MM-karsinnan 1. vaiheen turnauksesta on raivata tie jatkoon, vaikka vastus ei ennakkoon ole lainkaan helppo. Lohkon kaksi parasta etenee karsinnan seuraavaan vaiheeseen.
- Aloitamme turnauksen etukäteen vaikeimmalla ottelulla. Viro on esiintynyt viime aikoina hyvin ja sitä tulee varmasti kova kamppailu.
Siinä nyt jo sellasta pohdintaa, että riittää tän Sepän kristallipallon kääntämään siihen asentoon, että esim. Pinnaclen tarjoama ML Virolle 3,21 on ylikerroin. Bet365 3,30 jne.
Tatabanya ollu huono tällä kaudella niin Unkarin liigassa kuin ehf;ssä. Kadettenilla kuitenkin nippu laatu pelaajia loukissa. Tatabanya pääsee peliin myös vähän tuoreemmilla jaloilla.
Veszpremillä 3 päivää aikasemmin Unkarin liigan kärkikamppailu Szegediä vastaan ja sen jälkeen tietty reissu Ukrainaan Motorin vieraaksi, kannattaa haistella pienellä tohon kertoimeen.
Aikasempaa 1.puoliajan wet ml arviota voi myös hinata reilun prosentin ylöspäin.50,56%->51,89%. Näkyy tuo ekan jakson ml olevan unibetilla vielä 2,65.bet365 2,50...
Huti: -10.00 yks.
Re: Sepän takomo
Lähetetty:
Kirjoittaja Seppä_87
Viime viikkohan oli kokonaisuutena hyvä. Taisi olla jotakuinkin +4u, mutta kyllä sinne hyväänkin viikkoon muutamia verenpaineen nostattajia mahtui. Laitetaan tähän vähän tämän hetkistä tajunnanvirtaa.
Pelaamattomista peleistä eniten kaivelemaan jäi tuo eilinen Kiel-Hannover, varmaan osittain siksi, että tuota peliä parhaillaan analysoin ja yritän keksiä syyn tuohon Kielin "tukkoiseen"(31 maalia pelissä ei nyt varsinaisesti olisi huono, mutta kun kyseessä Kiel, kotiottelu wunderinolla 10k katsojan edessä ja vastassa bundesin häntäpään jengejä, voisi tuohon odottaa hyvin 40 maalin puhkaisuakin.) hyökkäys peliin, jotta kun tuo ketsuppipullo aukeaa niin ollaan valmiina lyömään isoa overia.
O/U linjahan tuohon peliin oli 57,5 ja ainakin norskin avauskerroin 1,9. Arvio tuohon peliin oli u57,5 rapiat 65% joten olisihan se sinällään kestänyt isommankin panostuksen. Skippasin kuitenkin vedon, koska noissa massiivisen koti suosikin peleissä ylimenon riski on niin iso ja oli siellä muutamia muitakin yksityiskohtia jonka vuoksi päädyin pelin jättämään väliin. Pelin kokonaismaalimäärä oli sitten tietysti tuo 55 maalia ja muutaman tappiopelin rinnalla väliin jätetty voittava peli kasvatti tattia otsassa mukavasti.
Pelatuista ja hävityistä suurimman tunnekuohun aiheutti tuo eilinen Wetzlarin tupeltaminen Leipzigin vieraana. Nopea vilkaisu pelin tilastoihin antaa kuitenkin pienen pienen synninpäästön itselle. Krzikalla, Gebala ja Hanemann yhteensä 11 maalia 100% teholla on melkoinen suoritus tuohon sarjaan ja kun kylkeen lyödään vielä Lukas Binder 9 maalia 90%, ja päälle vielä veskarille pöljä päivä melkein 10% parempi torjuntaprosentti omaan keskiarvoon nähden ja edelliseen pelattuun peliin 18% korotus.
Wetzlarilla puolestaan Toinen veskari Till Klimpke pelasi reilut 20 minuuttia mentaliteetillä "kaikki menee" heittoja/per päästetty maali tarvittiin 1.13.... Myös oikean pakin Stefan Cavorin sukellus normaaliin suorittamiseen oli melkoinen heittoja 4kpl maaleja 0, noita keskikastin joukkueita vastaan tehnyt rapian 3 maalin keskiarvolla ja reilun 50% heittoprosentilla maaleja. Voihan tuohon vielä nostaa sentteri Adam Nyfjällin 40% heittoprosentin, se ei vaan riitä sentterille millään tasolla käsipallossa.
Tottakai vähän tuntuu siltä itsestäkin, että kaikilla on ne kaksi asiaa; selitys ja perseenreikä, tässä siis Sepän selitys.
Pelatuista ja voitetuista peleistä lähimmäksi hyvän pullasutun tuomaa autuasta fiilistä pääsevät nuo ekan jakson ml ja tasoitusvedot. Torstaina päätettiin siipimiehen, menttorin, oppi-isän ja mestarin kanssa ottaa etäpalaveri ja ruuvattiin nuo pitkään muhimassa olleet ekan jakson arviot pelikelpoisiksi.
Tästä siis uutta viikkoa kohti.
Tiistaina 12 peliä eurooppa liigaa, linjat sutasin eilen nopeasti läpi eikä sieltä mitään älyttömän herkullista ainakaan suoralta kädeltä löytynyt. Varmaan pyörittelen ne vielä kertaalleen tänään läpi. Muutama koti altavastaaja ml niihin onkin tuolla auki.
Keskiviikkona 4 peliä cl ja 1 peli ruotsin liigaa.
Lemgolla 12 kenttäpelaajan nippu, 10 päivään 4 vieraspeliä. Tämä vieraspeli numero 3.