Staracen maineteot ovat pitkälti rajoittuneet massalle. Viime vuoden hallikausi osoitti että kovasta syötöstään huolimatta Potitolla on vielä tekemistä kovan alustan pelinsä kanssa. Benneteau on ollut lupaus jo pitkään. Miehen pelityyli sopii parhaiten hardille ja hetkittäin mies on pystynyt todella koviin otteisiin. (mm. voitot Nadalista & Ljubicicista).
Mikäli Julien saa vireen päälle tämän pitäisi olla selvää pässinlihaa. Arvio 65 %.
Lähetetty:
Kirjoittaja timo
Tässä vaiheessa yksi peli ensi yön Adelaideen:
Nieminen 1.9 Nordicbet
Itsellä kova luottamus Niemiseen. Jakko on aina ollut alkukaudesta hyvä ja viime vuonna aloitti juuri tässä turnauksessa ja voitti kolme ekaa ottelua ja semeissä hävisi Hrbatylle.
Jarkko treenannut omien sanojensa mukaan kovaa ja pysynyt terveenä.
Vastustaja Calleri on kohtuullinen tämän alustan peluri, mutta paljon parempi massalla ja katse onkin jo varmaan keväässä.
2H2 Callerille 2-1, mutta voitot massalta. Jarkon voitto kovalta alustalta.
Lähetetty:
Kirjoittaja Bawdy
Adelaine
NB
Taylor Dent - Robby Ginepri 1.55 - 2.30 49%
Xavier Malisse - Alberto Martin 1.45 - 2.60 40%
Lähetetty:
Kirjoittaja Chaser
Nieminen-Calleri 1 1.88 pinnacle
Timo tuossa jo hyvin perustelikin tämän kohteen. Jos Jarkko on normaali tasollaan niin pitäisin häntä tässä n.60% suosikkina.
Lähetetty:
Kirjoittaja Player1
Parbet tarjoaa Jarkosta 2.04
Lisäänpä vielä, että Jarkko on varmasti saanut kunnon kiukkua tauolla treenaamiseen ja näyttämisenhalua kun entinen koutsi sanoi loppusyksystä iltapäivälehdissä, että sipuli ei kestä kovia pelejä. Jos joku on vielä hereillä niin kaippa tuohon kannattaa tarttua.
Lähetetty:
Kirjoittaja JAH
Jos joku saa käsiinsä Jarkon pelin tuloksen ennen Livescorea niin laittakoon tänne. Itselläni on yleisen mielipiteen vastaisesti kunnon panos Callerin voitossa, joten ainakin joku voittaa! 8)
EDIT: Hyvinhän se meni (ainakin joillekin), turnauksen kotisivulta:
Agustin Calleri (ARG) d Jarkko Nieminen (FIN) 6-4 6-3
Aikamoista arpomista nuo tulokset! Eilen Schalkenin matsi näytti ties mitä ja nyt tämä Jarkon ottelu.
Turnauksen kotisivu http://www.australianmenshardcourts.com ... andlerId=1 näyttää yllä mainitsemaani tulosta ja samoin tekee Livescore. Atptennis.com näyttää sitten taas jotain ihan toista kuten Breakballin viestistä näkee. Pelleilyä, sanon minä!
Kukakohan ilmoittaa seuraavaksi, että Jarkko voitti kuin voittikin ottelun lähemmän tarkastelun jälkeen?
P.S. Hyvä yllärihaku tähän aamuun Clement vs. Hewitt. Pinnacle tarjoaa 7.65, joka riittää mainiosti; arvio 15%. Toki aussi on murhaavan kova hardilla (v. 2004 47-9) sekä haluaa voittaa saaden alle muutaman hyvän ottelun ennen Australian avoimia, mutta kauden avaus kotiyleisön mukanaan tuomine paineineen voi kääntyä häntä vastaan jos peli ei lähdekään sujumaan heti alusta. Vaikka H2H on Hewitille 4-0, niin on huomattava, että kaksi viimeistä ottelua (v. 2003 ja 2004) ovat olleet tiukkoja pelejä, molemmat kääntyneet niukasti Hewitille erin 2-1, viimeisin vuosi sitten Sydneyn hard-alustalla. Vaikka aussi toki selvä suosikki onkin, noilla kertoimilla varsinkin näin kauden alussa ranskalainen ansaitseen peliä osakseen.