Vedonlyöntivihje: - Brazil – Colombia - peliaika päättynyt
kohde
Brazil – Colombia
veto
Colombia +0,5
kerroin
2.170(Pinnacle)
panos
2 yks.
Huti: -2.00 yks.
Brazil – Colombia 52 28 20
Re: Jalkapallon MM 4.7.
Lähetetty:
Kirjoittaja Mungo
Neymar todennäköisesti pelaa mutta on nivusvaivaisena mahdollisesti kaukana parhaasta suorituksestaan. Brassien alakerta ei ole vakuuttanut ainakaan mökkitelevisiossa, joten vaikea uskoa että Brasilian suora voitto yltäisi juurikaan yli 50 prosentin. Jos Neymar olisi 100 prosenttisessa kunnossa, ehkä silloin menisi 53-55, mutta näin tuskin on.
Vedonlyöntivihje: - Futis MM 2014 - Brasilia vs Kolumbia - peliaika päättynyt
kohde
Brasilia vs Kolumbia
veto
Kolumbia +0.5
kerroin
2.160(Pinnacle)
panos
3 yks.
raja
2.000
todennäköisyysarvio
arvio 50%
Huti: -3.00 yks.
Re: Jalkapallon MM 4.7.
Lähetetty:
Kirjoittaja shiirer
Hivenen enemmän luottoa PaijerinMynkheniin.
France - Germany 25 32 43
Vedonlyöntivihje: - France - Germany - peliaika päättynyt
Ranska 2-1-0/8-2 Ranska-Nigeria 2-0
Saksa 2-1-0/7-2 Saksa-Algeria 0-0 ja.2-1
Ranskan peli on ollut kaunista; 3-1-0 maalierolla 10-2 ja kenttä on ollut hyvin kontrolloitu, mutta mennään syvemmälle tilastoihin ja lopulta Saksa nousee suosikiksi.
Les Bleus on ollut vakuuttava varsinkin hyökkäyssuuntaan, mutta silti edellisen Nigeria-ottelun avaukseen on odotettavissa muutos. On yllätys, mikäli Antoine Griezmann ei nouse aloitukseen. Hän tuo peliin nopeutta hyvän pääpelaajan, mutta täällä saamattoman Giroudin tilalla. Ranskan peli on kulkenut jopa paremmin kuin kannattajat saattoivat toivoa; mikäli jatkoon menijä ratkaistaisiin ensimmäisten kolmen ottelun hyökkäystilastojen mukaan, Ranska olisi jopa suosikki. Lohkovaiheessa Ranskalla oli eniten laukauksia (63) ja myös laukauksia maalia kohti (26) kaikista joukkueista. Sen sijaan Nigeriaa vastaan Ranska ei 2-0 voitosta huolimatta vakuuttanut. Nigeria pääsi toistuvasti vaarallisiin hyökkäyksiin, ja piti palloa jopa Ranskaa enemmän. Myös Ranskan vastustajat ovat olleet helppoja. Ainoastaan Sveitsi (C) on ollut keskitason joukkue omien rankkien perusteella, eikä yksikään joukkue ole pystynyt haastamaan Ranskan puolustusta.
Liian ylhäällä seikkaillut Saksan puolustus oli Algeriaa vastaan ajoittain tuuliajolla ennen nopean Lahmin siirtämistä oikealle. Koko puolustus rauhoittui kapteenin laskeuduttua johtamaan linjaa, ja sen jälkeen peli kulki paremmin kuin kertaakaan lohkovaiheessa. Pieni loukkaantumisen vuoksi tapahtunut siirto, jonka ansiosta koko joukkue vaikutti heti paremmalta. Itse asiassa Saksan peli ja varsinkin hyökkäys toimi Algeriaa vastaan hienosti: Die mannschaft hyökkäsi 50 kertaa vaarallisesti, hallitsi palloa 63 prosenttisesti ja joukkueella oli hurjat 29 maalintekoyritystä, joista 19 tuli kuudentoista sisältä. Vastaavasti Ranskan pallonhallinta Nigeriaa vastaan oli alle 50 prosenttia, ja maalintekoyrityksiä oli vain 15, joten näillä luvuilla Saksa hallitsi jatkoajalle joutumisesta huolimatta otteluaan Ranskaa selvemmin, ja ottelu olisi pitänyt ratkaista ennen jatkoaikaa. Tosin Saksan paras vaihe tuli vasta Lahmin siirryttyä Mustafin tilalle 70. minuutilla ja jatkoajan edetessä.
Molemmat joukkueet lähtevät samalla ”hyökkäävällä” 4-4-3 ryhmityksellä, joten maaleja voisi odottaa. Kuitenkin Brasilian lohkovaiheen ennen näkemättömät over-juhlat voitaneen unohtaa; nyt pelataan turnausvoitosta, ja mestaruudet voitetaan pitämällä oma maali koskemattomana. Round of 16 vaiheessa vain yhdessä ottelussa tehtiin kolme maalia varsinaisella peliajalla, ja Huntelaarin voittomaalikin tuli lisäajan rangaistuspotkusta. S.Mäenalan tilastoista nähdään, että knockout-vaiheessa underien rajakerroin olisi 1.723 (58.03%), ja juuri tässä QF-vaiheessa maalien määrä laskee edelleen niinkin alas kuin 2.036:een. Silti, underit on pelattu liian alas. Pikkubookkereilta saattaa saada 1.7, mutta vain pienellä ylikertoimella jätän itse pelaamatta. 2000-luvulla nämä maat ovat pelanneet keskinäisissä kolme overia ja kaksi underia.
Omilla prosenteilla saan Saksan helposti pelattavaksi. Kertoimet ovat edelleen nousussa, ja monesta paikasta saa yli 2.5. Tasapelivarmistus oman maun mukaan.
Tuo saattaa nostaa Saksan kertoimia, joka on hyvä. Kuten Hese sanoi, kun Lahm siirtyi laidalle, Saksan peli parani huomattavasti. Tuo puolustus näytti kyllä heikolta Algeriaa vastaan, mutta Saksa ei missään nimessä tule pelaamaan Ranskaa vastaan yhtä korkealla, ei varsinkaan tuon kokemuksen jälkeen. Todennäköisesti Lahm laitetaan laidalle(?) jos Löw peliä seurasi. Hummels todennäköisesti palaa takaisin, jolloin puolustus on eheämpi. Puolustus on kuitenkin melko hidas, kun Valbuena ja Griezman tuo laidoilta puolustukselle painetta. Ranska ei kyllä vakuuttanut Giroudin johdolla ja Benzeman pelatessa laidalla, tätä ei huomenna nähdä. Hyökkäyksessä lienee Valbuena-Benzema-Griezmann.
Saksa lienee 40%, joten odotellaan kertoimien nousua.
Valbuena vs. Mertesacker
Re: Jalkapallon MM 4.7.
Lähetetty:
Kirjoittaja airduster
mite se oli nuo keltaiset kortit, nollautuuko ne jossain vaiheessa turnausta?
Alkaa olee kertoimet kohdillaan. Toi on jo niin järjetön tarjous että ei uskalla enempää odotella. Saksa parempi joukkue ja vaikka Ranska onkin esiintynyt yllättävänkin pirteästi se on tässä pelissä altavastaaja. Vähän toi "flunssa-aalto" luo epävarmuutta mutta tuskinse mitään vakavaa on (tai on ollut). Arvio 41-32-27.
Veikkaushuoneella 100%-tarjous Ranska-Saksa peliin. Äsken ainakin sai Ranskasta 3,20 ja tasurista 3,35. Pinnyltä Saksaa 2,75 niin siinä kivat suret taskussa Ottivat minulta ainakin 1500e yhteensä 1x Veikkaushuone.
Re: Jalkapallon MM 4.7.
Lähetetty:
Kirjoittaja _gigi
Nyt kelpaa kokeilla Saksaa.
Vedonlyöntivihje: - MM2014 - Ranska - Saksa - peliaika päättynyt
kohde
Ranska - Saksa
veto
Saksa
kerroin
2.830(Pinnacle)
panos
3 yks.
raja
2.500
todennäköisyysarvio
arvio 40%
Osuma! +5.49 yks.
Re: Jalkapallon MM 4.7.
Lähetetty:
Kirjoittaja Alex Under
Ranska - Saksa 30 31 39 u/o 2.5 56 44 to advance 45 55
Vedonlyöntivihje: - MM2014 - Ranska - Saksa - peliaika päättynyt
kohde
Ranska - Saksa
veto
to advance GER
kerroin
1.917(Pinnacle)
panos
4 yks.
raja
1.82
Pelivalinta Saksan rankkarihistoriaan luottaen.
Osuma! +3.67 yks.
0-1
Re: Jalkapallon MM 4.7.
Lähetetty:
Kirjoittaja Bouga
Vedonlyöntivihje: - Jalkapallo Arvokisat - Ranska - Saksa - peliaika päättynyt
Etelä-amerikkalaisten kohtaaminen on taas taktisesti kierroksen mielenkiintoisin ottelu, lisänä vielä Neymar vs Rodriguez yksilötasolla.
Kolumbia on ollut kisojen paras joukkue, joskin sen ohjelma ei ole ollut vaikeimmasta päästä. Taktisesti Pekerman on ollut Scolaria edellä ja Kolumbia on pystynyt myös säästämään pelaajiaan helteessä. Silti on vielä näkemättä, miten Kolumbian alhaalta puolustaminen toimii aivan huippumaita vastaan. Maalivahti Ospinalta vaaditaan ainakin huippuotteita, jos ja kun Kolumbia pitempiä aikoja puolustaa. Mielenkiintoista myös nähdä lähtevätkö Brassit kuluttavan Chile-pelin jälkeen täydellä höyryllä alussa ylhäältä prässäämään, kuten kahdessa edellisessä pelissä, ja miten Luiz Gustavon puuttuminen näkyy keskialueen puolustamisessa.
Brasilian puolustuspaketti ei ole vielä kestänyt 90 minuuttista kasassa, vaan jokainen vastustaja on jossain vaiheessa saanut laadukkaita paikkoja. Silti tasapeleihin päättyneissä otteluissakin isännillä oli kiistatta enemmän hyviä tilanteita. Luulisi dramaattisen rankkarivoiton hitsanneen joukkuetta vielä paremmin yhteen. Jos kisat olisivat Kolumbiassa, olisi Kolumbia suosikki, mutta Brasiliassa ollaan ja saan isännille juuri 50 pinnaa rikki.
Vaikea nähdä miksi Saksa olisi nyt merkittävästi parempi joukkue kuin Ranska jos se ei sitä tähänkään asti ole ollut. Saksalla on muutama epävarmuustekijä. Puolustus pelaa liian ylhäällä nopeuteensa nähden ja Saksan on nyt pakko laskea puolustuslinjaa tai sitten se ottaa todella kovan riskin. Puolustuslinjan laskeminen taas vie Saksan epämukavuusalueelle. Sitten on tämä huhuttu ja kumottu flunssa uutinen. Flunssaa ei ilmeisesti ole mutta ovatko pelaajat silti 100% kunnossa keskipäivän helteessä on eri juttu.
Kolumbia on ollut kisojen paras joukkue. Jos Brasilia ei paranna edellisistä otteluista niin tiukkaa tulee olemaan. Pelin alussa Brasilia tulee varmasti lujaa ja Kolumbia vain puolustaa.
komissio 0,5% huomioitu