Cleveland - Houston 1,435 ~74% 3/5 New Orleans - LA Clippers 1,323 ~80% 3/5
Portland - LA Lakers 1,787 ~57% 1/5
Clippers pudonnut takaisin melkein alimpaan luokkaan rankingissa, vaikka välillä näytti jo olevan nousussa vähän ylöspäin. Portlandia taas pitäisi ehkä hitusen nostaa, koska joukkue vain painelee pitkästi yli 50% voittovauhdissa loukkaantumisten rasittamanakin.
Minnesota Timberwolvesilla on ollut paljon loukkaantumisia ja muistakin syistä johtuvia poissaoloja viime aikoina (Beasley, Milicic, Webster, Flynn, Ridnour), mutta nyt joukkueen pitäisi olla lähestulkoon terve. Memphis Grizzliesille tällaiset ottelut ovat pudotuspelipaikan kannalta lähestulkoon pakkovoiton paikkoja, mutta joukkueen pudotuspelihaaveet kokivat kovan kolauksen, kun joukkueen tähtipelaaja Rudy Gay loukkaantui ja tulee olemaan sivussa useita viikkoja.
Re: NBA 21.-27.2.
Lähetetty:
Kirjoittaja Munko
24.2.
Chicago - Miami 2,310 ~46% 1/5
Re: NBA 21.-27.2.
Lähetetty:
Kirjoittaja S.Sukkela
Torstai 24.2.2011
Denver Nuggets – Boston Celtics 40% 2.66 (Pinnacle) 1.5/5
Denver Nuggets teki aikaisemmin tällä viikolla suuren treidin jossa C.Anthony ja Billups siirtyivät NY Knicksiin. Denverillä ei enää ole ketään todellista tähtipelaaja tai edes kovinkaan lähellä olevaa, mutta Knicks treidistä tulleiden pelaajien (Gallinari, Felton, Chandler) ansiosta hyvin laaja ja tasavahva pelaajamateriaali.
Boston Celtics teki juuri äskettäin umpeutuneella siirtoajalla erikoisen viime hetken treidin, jossa Oklahoma City Thunderiin siirtyi hyvin puolustava isokokoinen Perkins ja tämän lisäksi pienemmässä treidissä nuori sentteri Erden Clevelandiin. Tämän ottelun kokoonpanoihin nämä treidit merkitsevät sitä, että Bostonilla ei ole lainkaan todellista sentteriä terveenä, Perkins ei olisi tässä ottelussa pelannut muutenkaan loukkaantumisen vuoksi. Erdenin poissaolon vaikutus on pieni, mutta Perkinsin treidillä saattaa olla tähän otteluun henkisellä puolella vaikutusta. Perkins on pitkäaikainen Celtics pelaaja joka oli joukkueessa jo ennen kun joukkue hankki Garnettin ja R.Allenin joiden avulla Boston juhli heti seuraavalla kaudella mestaruutta. Perkinsin tärkeyttä ei näe kunnolla tilastoista, sillä hänen ehdottomasti suurin vahvuutensa on puolustuspeli, eikä hänen rooliaan voi vähätellä, joten uskoisin että joukkueen muut konkarit ovat pettyneitä hänen lähtöönsä joka saattaa vaikuttaan joukkueen peliesityksiin tänään.
Utahille tulossa tuskainen loppukausi uuden valmentajan alaisuudessa. Deron Williamsin myynti vain heikentää joukkuetta entisestään.
E: Panos lisätty.
Re: NBA 21.-27.2.
Lähetetty:
Kirjoittaja Munko
Lisätään vielä, kun kerroin on noussut...
Golden State - Atlanta 1,709 ~60% 1/5
Re: NBA 21.-27.2.
Lähetetty:
Kirjoittaja Munko
Milwaukee - Chicago 1,633
raja ~1,550
panos 3/5
Detroit - Utah 2,650
raja ~2,500
panos 1/5
Utah näpäytti meikäläistä viime yönä hakemalla voiton Indianasta, mutta ei tässä nyt vielä lähdetä mielipiteitä muuttamaan.
Re: NBA 21.-27.2.
Lähetetty:
Kirjoittaja Munko
Tällä viikolla pukkaa vihjettä oikein urakalla. Toivottavasti kukaan ei pahastu...
New Orleans - Houston 1,444
raja ~1,375
panos 2/5
Miami - NY Knicks(+9,5) 1,833
raja ~1,750
panos 1/5
Miami ei vaan saa minulta täyttä luottoa. Kaunistahan se on välillä, kuten Indianaa vastaan ensimmäisellä neljänneksellä, kun Wade iski yksinään Indianaa parketin rakoon. Kuitenkin sekin peli meni lopulta tiukaksi ja silloin kun joukkueelta tarvitaan sitä joukkueena suorittamista, niin eipä sitä tahdo kovin tuloksekkaasti löytyä.