Muutaman päivän huokauksen jälkeen palataan asiaan - ja nyt alan itse keskittää fokukseni kohti NHL:ää. Muut lajit saavat nyt jäädä vähän sivummalle. Tässä mielenkiintoista faktaa AllStars-pelin jälkeisestä kierroksesta jos joku ei vielä ole lukenut. http://www.everyedge.com/vb/showthread. ... adid=52562
LAST 4 YEARS OVERALL...
Over: 15
Under: 16
Road teams went 17- 5- 9 (83.9% chance of a push or better)
Voisin tuota tilastoa kevyesti myötäillen lähteä hakemaan pelejä joukkueista:
MTL-ATL
TB-WSH
PIT-VAN (kunhan toi Pittsburghin tilanne selviää - vähän odottelen Hedbergin & Marion paluuta)
Katsellaan kertoimia - ja selvitellään päivän aikana päätä Noista lähden itse liikkeelle. Jokunen päivä joutuu hahmoittamaan pohjia vähän eri näkökulmasta kun kaikki joukkueet ovat levänneet, joten nyt lienee kaikista lähimpänä pelkkää voimalukuaikaa? Tarkoitan että mukana pyörii normaalia vähemmän erilaisia rasitus- ja loukkaantumisparametreja.
-Neo
Re: NHL @ Ti 4.2
Lähetetty:
Kirjoittaja Berrie
Neo kirjoitti:Tarkoitan että mukana pyörii normaalia vähemmän erilaisia rasitus- ja loukkaantumisparametreja.
Oletko tutkinut kuinka paljon NHL:ssä vaikuttaa edellisen yön peli?
Re: NHL @ Ti 4.2
Lähetetty:
Kirjoittaja Neo
Berrie kirjoitti:
Neo kirjoitti:Tarkoitan että mukana pyörii normaalia vähemmän erilaisia rasitus- ja loukkaantumisparametreja.
Oletko tutkinut kuinka paljon NHL:ssä vaikuttaa edellisen yön peli?
Ekillä on noista rasituksista tilastoja enemmän tai vähemmän.
Vierasjoukkueet...
Lähetetty:
Kirjoittaja hitter
Tuo ko. tilanne vaikuttaa tavallisiin voima-arvoihin mulla ainakin very match
Jokainen vierasjoukkue sai jonkinasteisen ylikertoimen mutta jostain syystä tuli nukuttua pommiin ja parhaat krt on taivaan tuulissa...!!Siispä pelivalintoja vasta mietitään.Mutta esim ATL ennen taukoa "tulessa",kuinka Detroitin papat herää tauon jälkeen...?Washington ja Jagr parantaa,motivaatiota pitäisi riittää.
Mutta yksi peli löytyi pelattavaksi asti,pelasi Mario eli ei...Siis pelaa juuri löyty tieto tätä kirjoittaessa mutta silti vancouver peli pysyy.
VANCOUVER ML 1.73 mulla % näin ilman Marioo 38-62,sen kanssa 40-60!!(hieman outo tilanne %muutos vaikeaa).Ja uskon vakaasti vancouverin voittoon,joka tapauksessa Luistelevat pingviinit kumoon tasakentälläsin,toki on vaarana jäähyily,jos äijät kuumiaa hope not.Meni hieman sekavaksi kun tuo tieto löyty just nyt palataan siis...
Lähetetty:
Kirjoittaja Andrei
Viikonloppu vietetty aika railakkaasti, kaukana vedonlyönnistä. Nyt takaisin sorvin ääreen, tauko on vietetty. Näin ensisilmäyksellä tuo Washington näyttää kans aika hyvältä kertoimelta Expektillä eli 2.80. Expekt harvoin korjaa kertoimia ainakin nhl:lään, mut saas nähä mites nyt käy, sillä se on korkeimpia mitä tarjotaan Washingtonille.
--edit--
Ja illan pelit saatu kasaan, kolme kovaa kakkosta expektille.. vaikeita lähes kaikki yön pelit.
Tampa Bay - Washington 2.80 Expekt
Boston - Colorado 2.50 Expekt
Calgary - Anaheim 2.60 Expekt
Lähetetty:
Kirjoittaja Neo
Missäs vaiheessa herrat lisäävät/laskevat noi tasuriprosentit? Jos esim perus kotivoitto vs vierasvoitto prossat on X-Y, niin miten määritätte tasurin todennäköisyyden. Molemmilta aina yhtä paljon pois, vai tietyllä suhteella, ja perustuuko tasurin % aina tilastoon "tällaisissa peleissä tasuri% on xxx"
Päivän änärit
Lähetetty:
Kirjoittaja Wiltord
CB:lle:
Boston - Colorado 2 2,45 (43%)
Pittsbyrgh - Vancouver 2 2,15 (54%)
Lähetetty:
Kirjoittaja Neo
Nyt kun Centren kertoimia olen tutkaillut, olen päätynyt ainakin seuraavaan (itse kuvaan saldoissa aina voitot-tasurit-tappiot):
Calgary - Anaheim (2.50)
- Anaheim (yllättävän?) kovassa iskussa tällä hetkellä -> momentum
- Ennen AllStars-taukoa kaatoivat SJ ja OTW, 6 viim. 4-0-2. Tappiot MIN (OT) ja NJ. Voitot SJ,OTW,MIN,LA.
- 5 viim vieraissa 4-0-1
- Sandis Ozolinshin avaus Mighty Ducks paidassa
- Toivotaan että hyvässä iskussa oleva Giguere vartioi tolppien väliä (8 viim. 7-0-1)
- CGY 4 viimeistä 1-0-3, 11 viim. 3-1-7
- Yllä mainittu vierasjoukkueiden tilasto tukee
Atlanta 3.40 kertoimella kelpaa myös, siitä lisää tutkintaa illemmalla.
Lähetetty:
Kirjoittaja Eki
Aika hankalalta näyttää ennakkoon ensi yön kierros, mutta kahteen joukkueeseen pitää sijoittaa varovaisesti..
Calgary - Anaheim 2.60 Expekt (panos 1/5)
Neo tästä jotain mainitsikin tuossa ylempänä. Aika lähellä tasabuukkia, mutta koska oma analyysi kallistaa vaakakupin Ankkojen puolelle, niin onhan sitä kokeiltava.
Detroit - Nashville 4.65 Centrebet (panos 1/5)
Nashville vie mielestäni tällaisen matsin n. kerran neljästä varsinaisella peliajalla. Josko Detroit ei olisi heti tauon jälkeen iskussa ja Nashville jatkaisi tammikuussa esittämiään hyviä otteita.. Jos ja jos, mutta hieman liikaa on Centren tarjouksessa mielestäni Predatorseille.
Siitä se taas lähtee leidiis and zentleman, pelionnea 8)
eKI
Lähetetty:
Kirjoittaja Neo
Nyt sen kummemmin perustelematta lopulliset valintani tälle illalle. Perusteuita jokainen varmaan löytää suuntaan tai toiseen lisää kun vähän etsii Call me insane, mutta takaraivossa vain alkoi jyskyttää niin lujaa Pittsburgh Pittsburgh että päätin vetää sitä. Huomenna nähdään menikö vituiksi.
Paremmuusjärjestyksessä:
TB - WSH 2
CGY - ANA 2
NYI - PHI 2
MTL - ATL 2
PIT - VAN 1
Pelionnea!
Päivitin oman seurantani ja laskin pelkän NHL:n tänä vuonna:
Täällä Ekin avustuksella pelatut kohteet: 17/31, kerr.yht. 40.84
Kaikki yhteensä: 23/44, yht.kerroin 52.63.
Mitäs tuosta voi sanoa muuta kuin: Go Eki!! 8)
-Neo
Lähetetty:
Kirjoittaja Arrows
Boston - Colorado 38-23-39
Calgary - Anaheim 34-24-42
Detroit - Nashville 53-23-24
Montreal - Atlanta 45-22-33
New Jersey - Buffalo 55-23-22
NY Islanders - Philadelphia 38-23-39
Pittsburgh - Vancouver 31-22-47
Tampa Bay - Washington 41-23-36
Neo kirjoitti:Missäs vaiheessa herrat lisäävät/laskevat noi tasuriprosentit? Jos esim perus kotivoitto vs vierasvoitto prossat on X-Y, niin miten määritätte tasurin todennäköisyyden. Molemmilta aina yhtä paljon pois, vai tietyllä suhteella, ja perustuuko tasurin % aina tilastoon "tällaisissa peleissä tasuri% on xxx"
Tasuriprosenttiin vaikuttaa joukkueiden tasoero ja ennenkaikkea ottelun odotettavissa oleva kokonaismaalimäärä. Mitä suurempi tasoero= tasuri-% pienenee, ja mitä pienempi odotettavissa oleva kokonaismaalimäärä= tasapeli-% suurenee.
Itse en katsele vanhojen pelattujen otteluiden jakautumia kuin maalimäärien suhteen. Tietyissä trendeissä sen sijaan kiinnitän huomita enemmänkin 1-X-2 tilastoihin. Periaattessahan sen voisi kuvitella menevän juuri toisinpäin, mutta suurten ottelumäärien toteutuneet 1-X-2 prosentit kyllä vastaavat lähes täysin esim. fixatulla poissonilla saatuihin maalimäärien mukaan ajettuihin vastaaviin 1-X-2 prossiin.
Eki
Re: NHL @ Ti 4.2
Lähetetty:
Kirjoittaja Eki
Berrie kirjoitti:
Oletko tutkinut kuinka paljon NHL:ssä vaikuttaa edellisen yön peli?
2/2 -tilanne vaikuttaa vieraissa pelattuna keskimäärin n. 5%-yksikköä ja kotona n. 3.5%-yksikköä. Joukkueiden suuri tasoero kertaistaa vaikutusta ja pieni kaventaa sitä. 3/4, 4/6 ja 5/8 -tilanteet ovat lähes saman suuruisia vaikutuksiltaan, mutta niihin ei bookkerit ja etenkään pelaava kansa kiinnitä niin paljoa huomiota. Juuri näistä 4/6 ja 5/8 -tilanteista löytyy usein parhaita etuja. Normaali pelirytmi noissa kun kuitenkin on 3/6 ja 4/8, niin yhden matsin lisäys ko. sarjaohjelmassa todellakin on erittäin huomioitavaa.
Automaattisesti kyseessä olevissa tilanteissa ei luonnollisesti pidä silmät kiinni pelata joukkueta vastaan. Saattahan olla että jossain tapauksissa juuri 5/8 -tilanteessa oleva joukkue on satsannut tiukan sarjaohjelman parhaan latingin juuri siihen matsiin pelaamalla let down -hengellä esim. edellisen ottelun. Mutta keskiarvot ovat siis noissa matseissa joka tapauksessa useita prosenttiyksiköitä.