23.10.2006 Colorado Los Angeles 45 24 31
23.10.2006 Columbus San Jose 29 23 48
23.10.2006 Dallas Vancouver 50 23 27
23.10.2006 Edmonton Phoenix 58 22 20
23.10.2006 Florida Atlanta 42 23 35
23.10.2006 Montreal Buffalo 38 24 38
Edmonton 60 min ml Pin 1.448 (raja 1.34). Teoreettinen panostus 7/10 eli isolla. Phoenix on ollut erittäin huono alkukauden voittaen vain StL:n ja NYI:n. Muut kuusi ottelua Kojootit on hävinnyt, osan murskanumeroin. Valmennus, maalivahtipeli, ylivoima, alivoima, puolustus ja hyökkäys - siinä noin lyhyesti ongelma-alueet. Eli mikään ei toimi joidenkin otteluiden näennäisestä hallinnasta huolimatta. Oma näkemys on se, että vahva osuutensa ongelmiin on Gretzkyllä ja seura tuskin nousee hänen valmennuksessaan (ja omistuksessaan). Kun edellisiin yhdistetään Phoenixin pitempään jatkunut huono menestys vieraissa, erityisesti Edmontonissa ja ylipäätään altavastaajana, Oilers korjaa ainakin minun rahat.
Floridan prossia voi joutua pudottamaan max 2 alas kokoonpanoista johtuen ja tämä on huomioitu vedossa. Vähintään siis 40-23/24-37/36 Florida-Atlanta. Joukkueilla kova kotiriippuvuus keskinäisissä ja Florida oli muutenkin viime kaudella suhteessa NHL:n paras kotijoukkue. Tällä kaudella Floridalla 4 voittoa kotona, 0 tappiota.
Lähetetty:
Kirjoittaja Eki
Maanantai 23.10.2006
Dallas - Vancouver 52 21 27
Columbus - San Jose 27 22 51
Edmonton - Phoenix 55 20 25
Colorado - Los Angeles 55 20 25
Montreal - Buffalo 37 22 41
Florida - Atlanta 34 22 44
Vedot (PAF):
Colorado 1.85 (1/5)
Lähetetty:
Kirjoittaja jka10
Colorado - Los Angeles 2 32 % Betfair 3,45 (1,5/10), uskon vielä illalla tapahtuvan kertoimen nousua.
LA pelasi ehkä parhaan pelinsä tällä kaudella viime yönä Anaheimia vastaan, vaikka hävisikin rankkareissa. Joukkue on löytämässä vireensä ja paras lääke harmittavaan tappioon hyvällä pelillä, on juuri päästä pelaamaan heti toinen peli putkeen.
Pari tilastopoimintaa. LA on voittanut 3 viimeisestä 4;stä pelistä Pepsi Centerissä. Viime kauden kohtaamiset 3-1 LA;lle. Joukkueen pelivire alkaa kohdillaan ja parantunut selvästi, joten peliä LA;lle löytyy varmasti tänään.
Lähetetty:
Kirjoittaja Mungo
Mungo kirjoitti:
Montreal +0.5 2.00 Pin 2.5 yks
Heh, olisikin. Oikea kerroin oli 1.758. Tuo LA +0.5 oli 2.00 ja jäi ilmeisesti päähän kun sen löin viimeisenä sisään ja siksi Habskin oli sitten +0.5 ja 2.00. Panostuksesta tosin huomasi, että ihan 2.00 ei saatu.
Mulla peleissä Los Angeles, Dallas, Columbus ja - toisin kuin kaikilla muilla ilmeisesti - Phoenix.
Varmasti paikkansapitäviä perusteluja Mungolta, mutta kuten niin useasti ennenkin, varsinkin NHL:ssä pelit ratkaistaan kentällä eikä ennen peliä toisen joukkueen murskajaisiin viittaavilla ennakkoasetelmilla. Kun NHL:ssä peli päättyy "yllätykseen" muita sarjoja useammin (mutu) saadaan käsite nimeltä NHL-lotto. Monesti siis varon juuri tämän kaltaisia kohteita. Toki tässä kohtaa jos lähdettäisiin pelaamaan paras seitsemästä sarjaa ei voittajasta voisi olla eri mieltä. Kuitenkin tässä tilanteessa, missä yksittäisessä pelissä kohtaavat hieman ylisuorittanut joukkue ja aika pahasti alisuorittanut joukkue, lähden ensisijaisesti katsastelemaan altavastaajan kertoimia. Toki jo tapahtuneelle pitää antaa painoarvoa, mutta ehkä sitä on tässä hieman liioiteltu, mikä tässä vaiheessa kautta varsinkin helposti kostautuu. Mullakin Edmonton todennäköinen voittaja lukemilla 53(max)-22-25, mutta peliä tuosta saan Phoenixille. Pinnyltä saa tällä hetkeltä +0,5 hintaan 2,32.
Lähetetty:
Kirjoittaja Tenkrat
Montreal-Buffalo 38-23-39
Montreal+0,5 61% Pinnacle 1.69 Montreal ML 60min 49% Pinnacle 2.14 Montreal over3 50% Pinnacle 2.10
- Tasoitus ja overi peleihin.
Kotijoukkueelta Bonk sivussa illan pelistä (muut poissaolijat: Bouillon, Dandenault, Downey), AHL:stä nostettu Lapierre ylös.
Huet-Miller
Florida-Atlanta 41-22-37
Florida ML 60min 52% Pinnacle 2.08 Florida+0,5 63% Pinnacle 1.65 Florida over 3 51% Pinnacle 2.07
Auld-Lehtonen
Dallas-Vancouver 53-20-27
Dallas ML 60min 66% Pinnacle 1.58 Dallas PAF/Betsafe 1.95 Dallas over3 54% Pinnacle 2.02
- Dallas ML ja over3 lähti peleihin.
Yksi Vancouverin kolmesta tärkeimmästä pakista Mitchell on luultavasti poissa tänään (korvaajana Bourdon) jos kuitenkin pelaa niin arvio ~ 51-20-29. Viime kaudella Dallas voitti ¾:stä kohtaamisesta. Otin kuitenkin nyt sisään ja teen ennen peliä tarvittavat korjaukset, jos on tarpeen.
Turco-Luongo
Edmonton-Phoenix 59-19-22
Edmonton-1,5 43% The Greek 2.50/Mansion ~2.48
- ML 60min myös peleissä, mutta jokin tässä nyt varoittaa ”liikaa” Edmontonia vetämästä
Roloson-Joseph
Edit. Totalit ja muutkin vedot vedän tästä lähin K/4
Lähetetty:
Kirjoittaja jka10
Jari kirjoitti:Marleau vs Modin - most pts scored goals+assists Marleau 1,50 70% TheGreek
Kovalchuk vs Jokinen - most pts scored goal+assist Jokinen 2,10 51% The Greek
Näillä tänään...
Off-topic: Hyvin noi TheGreekillä vetää kun tuossakin parissa on vastakkain Ilya Kovlachuk ja Oli Jokinen
Most Points; Jokinen - Kovalchuk, saat Jokiselle 2,55 Betsafelta.
Lähetetty:
Kirjoittaja JussiQ
Betsafen veto on itseasiassa selvästi huonompi, koska sisältää tasapelin yhtenä vaihtoehtona. TheGreekin vedossahan tasapelillä panokset palautuvat.
Lähetetty:
Kirjoittaja jka10
JussiQ kirjoitti:Betsafen veto on itseasiassa selvästi huonompi, koska sisältää tasapelin yhtenä vaihtoehtona. TheGreekin vedossahan tasapelillä panokset palautuvat.
Siinä tapauksessa kyllä, todellakin huonompi.
Lähetetty:
Kirjoittaja JakkeK
Darrenilta hyvä analyysi, itsekin tartuin Phoenixiin ylikertoimilla. Antaa tuulipukujenkkien ja muiden reagoida liian voimakkaasti muutamaan paljon hajontaa sisältävään alkukauden lopputulokseen. Jos NHL:ssä saa tällaiseen otteluun lähes 60% kotilukemia niin se osoittaa minusta että arviointi ei ole kunnossa.
Lähetetty:
Kirjoittaja Bawdy
JakkeK kirjoitti:Darrenilta hyvä analyysi, itsekin tartuin Phoenixiin ylikertoimilla. Antaa tuulipukujenkkien ja muiden reagoida liian voimakkaasti muutamaan paljon hajontaa sisältävään alkukauden lopputulokseen. Jos NHL:ssä saa tällaiseen otteluun lähes 60% kotilukemia niin se osoittaa minusta että arviointi ei ole kunnossa.
Oot JakkeK kyllä huikea tyyppi "arviointi ei ole kunnossa" jos hieman tarkastat vaikka Tenkratilta viime kauden palautusprosenttia voit varmasti päätellä kummalla homma on paremmin kunnossa, sulla vai Tenkillä.
Tuot kyllä hyvän oman lisävärin palstalle, mutta välillä täytyy itsekin miettiä kirjoitteletko ihan tosissaan vai vitsillä
Lähetetty:
Kirjoittaja JakkeK
No minulla tämä kausi palautus n. 130% joten tiedä sitten. Minun Anaheim-Dallas arviosta sanottiin täällä samalla tavalla että "arvio ei ole kunnossa" niin heitin nyt saman kommentin takaisin.
Lähetetty:
Kirjoittaja JussiQ
JakkeK kirjoitti:No minulla tämä kausi palautus n. 130% joten tiedä sitten.
Hienoa sinulle. Ehkä jatkat fantasiavetojesi hehkutusta jossain muualla jatkossa? Btw. sulla ollut melkonen voittoputki ilmeisesti päällä, kun pari päivää sitten "palautus" oli vain 110%...
PS. Meille olet tipsannut 10 NHL-kohdetta, joista 3 on osunut.