Jyp ja Kärpät ennen kautta lähes samantasoiset. En ole vielä tehnyt muutoksia rankingiin. Jyp toki paremmassa vireessä ja kotietu, muttei silti mielestäni markkinoiden arvioima n. 49-52% kotisuosikki.
Kalpalla ja Jokereilla ennen kautta oli 3 luokan tasoero, joka nähtävästi oli liikaa, nyt olen eroa rankingissa hieman kaventanut. Jokerit on alisuorittanut, kun taas mielestäni Kalpa ylisuorittanut. Jossain vaiheessa on Jokerienkin materiaalin alettava pelata tosissaan. Jokerit ja Kalpa on mulla suhteellisen overeita joukkueita, joten tuo O5 kelpaa peleihin. Olisin odottanut O5.5 linjalle tuota 1.95 tyylistä kerrointa.
45%:n arvioissa Jokereille ei ole kyllä joukkueen viime aikaisia (surkeita) esityksiä ilmeisesti huomioitu juuri lainkaan?
Lähetetty:
Kirjoittaja Beezeri
winorloose kirjoitti:45%:n arvioissa Jokereille ei ole kyllä joukkueen viime aikaisia (surkeita) esityksiä ilmeisesti huomioitu juuri lainkaan?
On kyllä ainakin minulla, mutta arvio painottaa(jotain 75/25) silti aika suurelta osin vielä joukkueiden pre-season luokkaa. Kyllä Jokerit tulee nousemaan, mutta kannattaa olla vielä suht. varoivainen näiden arvioiden kans...
Lähetetty:
Kirjoittaja playerone
Itelläkin Jokerit olisi kyllä lähtökohtaisesti pelattava esim Pinnaclen Ml 1,97. Taidan kyllä odottaa, että peliesitykset antaa ensin jotain viitteitä paremmasta. Ottelu Ilvestä vastaan ei voitosta huolimatta sitä tehnyt.
Ilveksellä geno pois, samoin Seikola ja nämä miehet syö isolla kädellä maalintekopotentiaalia joukkueesta. Nickersonia on huhuttu joukkueeseen, tiedä onko huomenna kentällä, mutta ei tuo mitään lisäarvoa joukkueeseen joten ihan sama. Lukon suunnalle saa peliä Pinnaclelle ML 2,15 49%. Underikin maistuilisi, mutta markkina aika hyvin kohdillaan.
Lähetetty:
Kirjoittaja Pine Chip
Ässät 2.1 PAF 47% 7/10 ...korjataan nyt 57% ettei toisilla tule paskat housuun innostuksesta
Jokerit 2.5 PAF 41% 1/10
Jokerit ei todellakaan ole mikään maistuva mutta otetaan silti.
ps. Ottakaa nyt sentään rauhallisesti kaverit, se oli vaan virhenäpyttely. Taisitte saada ihan orgasmit toisen virheestä? Olisko ollut korrektia kysyä ensin? Sairasta sakkia täällä....
En kyllä edelleenkään ymmärrä panostusstrategiaasi varsinkin, jos katselen vihjeitäsi myös jalkapallopuolella. Mutta jätetään aihe koska sillä ei ole mitään merkitystä, sillä en aio pelata ensimmäistäkään kohdetta vihjeittesi perusteella.
Lähetetty:
Kirjoittaja erik
Hifk-Saipa 65-18-17
Päivitys prosentteihin. Saipalta poissa muun muassa ykköspakkiparin Mälkiä, Tuominen ja Löfman loukkaantui jo aikaisemmin.
Peleihin lähtee tänään ainakin Lukko (maistuu prosentteja paremmin) ja Tappara sekä tasoituksella HPK. Ässiä olisi tullut muuten pelattua mutta kun TPS:llä kyseessä on viimeinen kuoleman ottelu Virralle niin lisäsin 2% siitä kun kerran esitys oli JYPiäkin vastaan ollut jo hiukan parempi; nyt vastus kuitenkin selvästi heikompi. Ennakkoon arvelin pääseväni pelaamaan myös KalPaa jonka kuvittelin markkinoilla olevan "Veikkaus-tyyliin" pieni dogi mutta toisin näyttää käyneen.
Kärpiltä aiempien poissaolojen lisäksi tänään sivussa myös viuhkola....joten senttereinä tänään karppinen, paakkolanvaara ja keränen..
Lähetetty:
Kirjoittaja hankkija
Kärppien kokoonpanosta puuttuvat Jari Viuhkola, Teemu Normio ja Daniel Corso. Senttereistä Corson jalka ei kestä vielä pelaamista ja Viuhkola sai takareisivamman aamuharjoituksissa. Teemu Normion pelaamisen estää rasitusvamma.
Lähetetty:
Kirjoittaja pösilö
Pine Chip kirjoitti:
ps. Ottakaa nyt sentään rauhallisesti kaverit, se oli vaan virhenäpyttely. Taisitte saada ihan orgasmit toisen virheestä? Olisko ollut korrektia kysyä ensin? Sairasta sakkia täällä....
Onko noi kaikki muutkin panostukset jotain virhenäpyttelyjä kun välillä huidotaan 10/10 1.90 55% ja välillä 1.94 55% 1/10 yms muuta erikoista esim välillä alle 1.01 oa n kohteeseen pätkästään 6/10 jne. Porukka varmaan kiinnittänyt vähintäänkin erikoiseen panostustapaan aikaisemminkin jo huomota joten tommonen alikertoimeen huodottu 7/10 olisi monen muun vihjeestä tulkittu virhenäppäilyksi, mutta sinun kohdalla se oli hieman vaikeampaa..
Lähetetty:
Kirjoittaja JAH
Pistän tähän Clubin puolelta vähän ajatuksiani Ilves-Lukko -pelistä kun mulla on hieman muista poikkeava arvio otteluun.
JAH kirjoitti:
JussiQ kirjoitti:Ilves-Lukko -matsiin kuulisin mielellään JAH:n arvion vertailuksi.
Sitä saa mitä tilaa...
Ilves-Lukko 37-22-41
Katselee matsia oikeastaan miten päin tahansa, Lukko on ennakkosuosikki. Ilveksen pelin sielu Genoway on poissa ja Platt ei vielä "ehtinyt" Tampereelle (mitähän sekin tarkoittaa...). Lisäksi kun alkukauden ykköspakki Seikola on pois niin Ilveksen hyökkäysvoimasta on kyllä merkittävä siivu lohkaistu pois. Lisäksi kun vanhat loukkaantuneet Lehtivuori ja Anttila ovat edelleen pois niin mun näkemyksen mukaan Ilvekseltä on sivussa alkukauden mittapuulla kaksi tärkeintä hyökkääjää ja puolustajaa. Mielenkiintoista nähdä mitä Pietilä tekee 4-ketjulle; voisin veikata erittäin vähän peliaikaa. Toivonenkaan ei ole ollut niin vakuuttava kuin mitä ennen kauden alkua toivottiin: toki voitot Pelicansista ja Tepsistä mutta ainoa merkittävä voitto on Kärppiä vastaan. Jokeri-tappion voi osaltaan jättää huomiotta kun jälkikäteen ajateltuna takki oli varmasti tyhjä edellisillan kotiottelun jälkeen. Ilveksen voiton puolesta ei mun mielestäni kuitenkaan puhu oikeastaan mikään muu kuin hyvä kotisaldo. Ilves on tehnyt tällä kaudella yhteensä 93 tehopistettä ja tässä ottelussa niistä on poissa 28 (yli 30%) joten tämä näkyy kyllä joukkueessa kuin joukkueessa.
Lukolla varmasti kova revanssihenki parin viime kevään johdosta ja edellisottelun HIFK-tappion jälkeen luulisi asenteen olevan tapissaan. Oman mausteensa tuo Perttu Lindgren joka on luultavasti aivan kipsissä mutta toisaalta vie taatusti osan Ilves-pelaajien keskittymisestä kun nämä koittavat Perttua niittailla. Yksi aspekti jota tässä vielä mietin on Rauli Urama. Häntä pidetään erinomaisena koutsina mutta ollessaan Tapparan valmentajana Ilves osasi lähes aina pelata hänen luomaansa taktiikkaa vastaan; siitä todisteena aika murskaavat tilastot. Toki joukkueet ovat erilaiset joten tämä nyt voi olla hiukan liian pitkälle vietyä ajattelua. Joka tapauksessa Lukon hyökkäysarsenaali on paperilla Ilvestä kovempi. Puolustuskin menee mun papereissa Lukolle sillä Ilveksellä on käytössä illan ottelussa käytännössä 4 liigakelpoista puolustajaa (en laske Kanteeta ja Niemeä tähän kastiin kuuluviksi). Maalivahtipeli menee tasan ja kun otetaan kotietu huomioon, on Lukko vieraissakin pieni suosikki.
Olipahan taas tajunnanvirtaa, toivottavasti jotain saa irti... Kyllä tästä silti Lukolle peliä saa sisään sillä mulle ainakin maistuu pronsentteja paremmin.
Sm-liiga under/over 5,5
Lähetetty:
Kirjoittaja Pee
Under/Over 5,5:
Aneemiset kertoimet bookkereilla on peleihin tarjolla ja undereita suosivat, kuten kauden pelitkin ovat menneet.
Pelejä :
- Blues - Hpk under 5,5 oa 1,11 kerroin 1,71 Betfair
- Jyp - Kärpät under 5,5 oa 1,1 kerroin 1,65 Betfair
- Rajatapauksena (oa 1,01 Ilves-Lukko over 5,5 2,22 Betfair
Muilla välittäjillä kertoimet vielä hieman huonommat...
1. Jos suosittelmasi pelien kertoimet nousevat jälkikäteen (esim. seuraavana päivänä lähestulkoon systemaattisesti) koetko että olet alunperin pelannut ylikertoimia? Nyt lisäpanostat peräti kolmeen kohteeseen seitsemästä ja yhteen yli/alle peliin.