Aloitetaan tulosvedoilla. Jypillä on motivaatiota sijoitusten suhteen ja kotietu huomattava etenkin vieraissa erittäin heikkoa Kerhoa vastaan. Jypillä alla raporttien mukaan erittäin hyvä taistelu alla Turussa, kun Tepsi laittoi joukkueen ahtaalle. Kerhokin haluaa pitää Kalpan takanaan, mutta niinpä tuo on halunnut sitä ennen monta muutakin asiaa siinä onnistumatta.
Jypin -2,5 on parhaat (yli kahden) tarjoukset syöty, siispä näillä poiminnoilla:
5-0 43 Centre
6-0 77 Centre
6-1 43 Centre
6-2 45 Centre
Täydennyksiä esim. näistä markkinoiden korkeimmista:
Jauden kanssa samoilla linjoilla, että paljon maaleja tullaan näkemään.
PAF
JYP-HPK yli 5.5 maalia 1,95
Itse saan tuolle 55%.
Lähetetty:
Kirjoittaja fidel
Ihan mielenkiintoinen kohde BWIN:llä JYP+1 kerroin 1,45
Eikai tota kannata pelata, kun kuitenkin vaihtavat tuon oikeinpäin?
Lähetetty:
Kirjoittaja TheSavageSam
Millaisia maaliodotusarvoja käytätte JYPille ja HPK:lle? Omien laskujen mukaan nuo kaikki tässäkin esitetyt kertoimet olisivat selviä alikertoimia. Ainut mikä tuntuu järkevältä on HPK:n voitoksi annettu 8,5. Taisi olla Unibetillä. Saan tolle 13-16%. Vai pelaatteko kenties vain jännitykseksi vai mitä?
PS. Olen varsin aloittelija.
Lähetetty:
Kirjoittaja fidel
HPK:n kokoonpano nyt on mitä on. Parhaat pelaajat on myyty ja nuoria ajetaan sisään. JYP:llä motivaatiota löytyy toisin kuin HPK:lla, joten todella vaikea on uskoa HPK:n voittoon. Lisäksi JYP pelaa tällä hetkellä todella hyvällä tasolla. Tästä osoituksena mm. 3-2 voitto kotipelissä Kärpistä.
Lähetetty:
Kirjoittaja Welo2
Oma pelivalintani päivälle on Pelicans -0,5, jolle saa reilusti yli kahden kertoimia.
Viimeiset neljä peliä Lukolta ja kaksi peliä Pelicansilta nähneenä on uskottava vierasjoukkueen hoitavan ottelun. Tärkeä ylivoiman pyörittäjä Loppi palannee kaukaloon Oulussa koetusta polvitaklauksesta huolimatta. Oulussa Pelicansin YV pyöri mallikkaasti toki ilman Loppiakin. Lukko menetti eilen sairastuvalle puolustaja Kuusiston.
Ottelun maalivahdit ovat ennakkoon melko tasaiset, joskaan viimeisissä peleissä Vehanen ei ole yltänyt aivan kauden parhaimmalle tasolle. Vielä jokin aika sitten Vehanen piti lähes yksin Lukon kiinni pisteissä, mutta viime viikkoina voitot ovat lipuneet raumalaisten saavuttamattomiin.
Molemmilla joukkueilla on vielä panosta otteluun. Suurin haaste Lukon kannalta on eilen illalla pelattu ottelu Hifk:ta vastaan, joten on kysymysmerkki miten raumalaiset saavat jalkansa liikkumaan. Eilisen tasosta liikettä tulisi olla reilusti enemmän, sillä eilen raumalaiset eivät paikkoja pahemmin luoneet. Pelicans-joukkue istui eilen Rauman katsomossa vakoillen tulevaa vastustajaa, joten lahtelaiset ovat saaneet valmistautua otteluun rauhassa, vierakiertueesta huolimatta.
Lähetetty:
Kirjoittaja josveikkaatvoitat
TPS:lle voisi löytyä hyvin peliä tänään. Ilves on käytännössä menettänyt mahdollisuudet kuuden joukkoon ja mahdollisesti siirtänyt katseet jo säälipleijareihin, kun TPS:n on pakko päästä pisteille, jos aikoo Saipan pitää takanaan.
Itse hakisin melkein Jyp-HPK peliin alle 5.5 maalia. HPK:lle maalinteko vieraissa on ollut todella vaikeaa, joten 4-1, 5-0 tulosta odotellessa.
Paras kohde taitaa tänään olla Lukko - Pelicans 2. En muista tarkkoja prosentteja, mutta todella kovalla prosentilla huilannut joukkue on voittoja ottanut näiltä edellisenä päivänä pelanneilta. Tämän lisäksi lähes kaikki muukin viittaa vierasvoittoon.
Lähetetty:
Kirjoittaja fidel
Vielä yksi kohde..
PAF
Tappara-Saipa X 5,75
Saipalla saumat vielä säälipleijareihin ja tästä olisi melkeimpä pisteitä otettava. Kerroin on ehdottomasti pelattava.
Lähetetty:
Kirjoittaja JussiQ
Welo2 kirjoitti:Ottelun maalivahdit ovat ennakkoon melko tasaiset, joskaan viimeisissä peleissä Vehanen ei ole yltänyt aivan kauden parhaimmalle tasolle. Vielä jokin aika sitten Vehanen piti lähes yksin Lukon kiinni pisteissä, mutta viime viikkoina voitot ovat lipuneet raumalaisten saavuttamattomiin.
Pakko tuohon sen verran puuttua pelit nähneenä, että Vehasen ote ei kyllä ole lipsunut juuri mihinkään, esim. eilen IFK olisi toista maalivahtia vastaan varmasti voittanut tyyliin 0-5. Lukon puolustuspeli on vaan niin luokatonta, että Vehasesta huolimattakaan ei voittoja oikein tunnu tulevan.
Oma tuntuma maalivahdeista on ennemminkin se, että Niemi ei ole aivan siinä superlennossa mitä alkukaudella. Tosin pienen suvantovaiheen jälkeen on kyllä nyt taas parantanut otettaan.
Muuten kyllä samoilla linjoilla tässä pelissä, kaikki merkit viittaisi vierailijoiden suuntaan, toivottavasti ei liikaa
Eilen Bwin tarjosi vielä 2,3, nyt paras lienee Centrebetin 2,25 jota voinee rajatapauksena kokeilla. Pinnacle näköjään 2,27 myös. 45% arpoisin...
Lähetetty:
Kirjoittaja Jaude
TheSavageSam kirjoitti:Millaisia maaliodotusarvoja käytätte JYPille ja HPK:lle? Omien laskujen mukaan nuo kaikki tässäkin esitetyt kertoimet olisivat selviä alikertoimia. Ainut mikä tuntuu järkevältä on HPK:n voitoksi annettu 8,5. Taisi olla Unibetillä. Saan tolle 13-16%. Vai pelaatteko kenties vain jännitykseksi vai mitä?
PS. Olen varsin aloittelija.
Olet varmasti ihan jäljillä ja veikkaan, että löydät ainakin tuolla n. 13% arviolla samaa mieltä olevia kokeneita laskijoita. Mutta siis, en ole prosenttiguru, eikä noihin tulosvetovalintoihin ole laskettu rajakertoimia. Kerroinvertailu tosin tukee vahvasti. Tulosvedoissa vaan huono palautusprosentti bookkereilla vaikeuttaa vertailua. En pelaa pelkästään viihteeksi, mutta ehkä nuo tulosvedot voi sellaiseksi laskea, kun ne menevät kirjanpidon ulkopuolella. Niitä tulee aika harvoin pelattua. Lähinnä erikoistapauksissa, kuten tässä.
Toiseksi siis näen tässä lukemien repeämisen mahdollisuuden aika suurena, kun joukkueiden tilanteet ovat mitä ovat. Puhtaasti pitkän aikavälin tilastot eivät ole tässä oikein hyviä lähtökohtia. Ovathan Hpk:n viime aikaiset ottelut sisältäneet tällaisia romahduksia aika paljonkin. Viimeisessä viidessä: Kärpät 9-0, Blues 6-0, ehkäpä myös Saipa 3-0 voidaan laskea tällaiseksi. Tappara 10-1 jokin aikaa sitten ja selvät häviöt Ässille ja Kalpalle taannoin esimerkiksi. Toisin päin tilastoja tutkittaessa voidaan sanoa parhaimmillaankin, että Hpk pelaa onnistuessaan tiukkoja otteluita. Ne kuuluisat motivaatiotekijät ja henkiset jutut painavat mulla aika paljon tässä vaiheessa sarjaa. Lauantaipeli, kun vielä olisi
Re: SM-liiga 28.2.-29.2.
Lähetetty:
Kirjoittaja JussiQ
Jaude kirjoitti:
Jypin -2,5 on parhaat (yli kahden) tarjoukset syöty, siispä näillä poiminnoilla:
5-0 43 Centre
6-0 77 Centre
6-1 43 Centre
6-2 45 Centre
Omalla JYP 72% ja over 5,5 54% arviolla ainakin nuo neljä ovat ihan hyvin pelattavissa, rajat tyyliin 40, 60, 30 ja 40.
Nuo täydennykset sitten enemmän rajatapauksia, mutta jossain tapauksissa kyllä perusteltua nostaa osumistodennäköisyyttä ottamalla niitäkin mukaan, ainakin ne lähimmät rajatapaukset.
Edit. Joo JYP toki
liigaa..
Lähetetty:
Kirjoittaja malmin mies
Tere,
tänään lähtee peliä Tepsille ja Pelikanssille.
Voitto Tepsille antaa mukavan tilanteen lähteä lauantaina Saipan vieraaksi ja Ilveksen suora pleijaripaikka on jo mennyt.
Pelikaanit taas on paljon kovempi sakki kuin viime pelit antaa ymmärtää ja kotiedun lahtelaiset haluavat varmasti. Lukon esityksistä on tosiaan turhaa jatkaa enempää...
Loistavat kohteet
Lähetetty:
Kirjoittaja PelkoBetsari
Terve,
en ole vielä aloittanut todennäköisyysarvioiden laskua ja napeilla pelaan Pinnaclella vetoja sm-liigaan ja valioliigaan. Mutta illan TPS-Ilves pelistä mulla on aika vissi ero teiän näkemysten kanssa. Viime kohtaamisessa Tepsillä ei ollut mitään jakoa vaikka Ilves pelas rutiinipelin. Tosin tuolloin Koivisto oli mukana mutta tais turussa olla peli silti. PelkoBetsari pistää kaks euroo Ilvekselle. (Moneyline 2,20)
Edit: Mitä mieltä ootte pelistä ja tosta kertoimesta, tilejä mulla ei oo kun Veikalla ja Pinnaclella mutta sekin muuttuu.
Tuosta Ilveksen motivaation puutteesta väittäisin että kyllä nyt kun pelijarit on ovella niin jokanen tiimi pelaa parastaan ja hakee sitä pleijaritunnelmaa.
liigaa..
Lähetetty:
Kirjoittaja malmin mies
Millaisia lukemia väki odottaa Ässät-Jokerit ottelusta?
Tilastot puhuvat hyvin vähämaalisesta ottelusta, mutta tuntuu "liian" helpolta peliltä alle 5,5 maalia.
Lähetetty:
Kirjoittaja opaopa123
Kannattaako pelata paffilta -muut kotivoitit- ,kun kerroin on 26
Kerhon ja Ässien pelit skippaan, vaikka pelattavaa löytys. Porissa ei tunnu ketään vierailijaa huvittavan. Kerho on ollut nihkeä vastus JYPille, mutta ei heidän pitäisi kuitenkaan pärjätä alkuunkaan.
SaiPan taistelu riittää usein vähintäänkin lähelle yhtä pistettä.
Lukko on yössä, Pelicans pelaa tasollaan.
Ilves on pelannut kauden parhaat pelinsä viimeisessä viidessä pelissä tai siitä Jokerit-pelin lopusta lähtien, kauanko siitä onkaan. Häkkinen oli loistava Bluesia vastaan ja on saanut vähän rauhotettua normaalisti täysin ylitsevietyjä reaktioitaan. Näin ainakin Bluesia vastaan. Lisäksi joukkue on vihdoinkin saanut kaipaamansa maaliruiskun, kun Miikka Männikkö on ollut ihan eri mies tehtyään Jaffalassa maalin. Joukkuetta heikentää Joonas Lehtivuoren poissaolo, mutta Arto Tukio palaa takaisin, joten uudet kokoonpanotiedot mielestäni +/- 0.
Tepsin maalivahdeilla on ollut vaikeaa ja on todella vaikea uskoa, että siitä veskariruletista enää voittajaa löytyy.
Lähetetty:
Kirjoittaja Abelardo
Nordicbet: Lukko - Pelicans (Double Total) Pelicans wins and scores under 3,5 goals 4.60 1/5
Kertoimet ehditty syödä työpäivän aikana mutta tuota voi pienellä koittaa. Pelicans luultavasti vie under ottelun. Jos pelicansin pelinrakentelu toimii samalla tavalla kuin Kärpät pelissä 2 ekaa erää (ennen kun tuli paniikki) niin Lukon hitaalla joukkueella on vaikeuksia, Vehanen tosin pitää numerot siedettävinä. Lukon heikot otteet hyökkäyspäässä, heikko YV nostaa todennäköisyyttä, että pari-kolme maalia riittää Pelicansille. Ja vaikka Lukko on kontannut pidemmän aikaa niin mitään rumia lukemia ei ole kertaakaan tullut.
Nordicbet: Tappara - SaiPa (Under/Over Tappara: 2.5) under 2.85 1/5
Saipa pelaa veitsi kurkulla ja pystyi viime vieraspelissä pitämään Bluesin 2 erää nollilla, päästi 3. kaksi maalia. Neljässä viime pelissä Saipalle on tehty vain 6 maalia. Ja Tapparankin maalitehtailu on hiipunut parin viikon takaisesta. Tapparalla panoksena kotietu joten pientä pakkovoiton makua tässä pelissä on ja ne ei ole yleensä niitä helpoimpia.
Eikä nämä viime kohtaamiset mitään Tapparan ilotulitusta ole ollut vaikka tasoeroa löytyy.
2008
SaiPa - Tappara 3-2 09.01.
2007
Tappara - SaiPa 2-3 22.11.
SaiPa - Tappara 2-4 02.10.
SaiPa - Tappara 3-4 17.02
Lähetetty:
Kirjoittaja Bawdy
Abelardo kirjoitti:Nordicbet: Lukko - Pelicans (Double Total) Pelicans wins and scores under 3,5 goals 4.60 1/5
Tulee jälessä, sori. Melko karsea alikerroin vaikka miten vääntää. Veto sisältää kuitenkin vain tulokset: 0-1, 0-2, 0-3, 1-2, 1-3, 2-3. En lähtisi tuota pelaamaan alle kuuden kertoimella missään tilanteessa. Lisäksi kun Lukolla alkaa keskittyminen olla jo kohta pleijareissa.
Selkeä motivaatiomatsi taas, missä pitkin kautta matsien alut tyrinyt Kärpät huiluuttavat muutamia vaivasia (Laamanen, Viuhkola, Paakkolanvaara, Andersson). Etenkin Chiodon pelissä näkyy, jos matsissa ei ole panosta. HIFK käytännössä välttää Kärpät playoffeissa voittamalla tämän.
Lähetetty:
Kirjoittaja Kerroinhaukka
Mainio ml haku Betteriltä. Komppaan itse saman 45% arviolla (mutta voisi hyvin olla suurempikin arvio, maistuva) eli Veikka 3.05 + Paf X 4.40.
Hifk - Kärpät, Hifk ml 2.357 45% 2/10
Kirjoitushetkellä muuten Pinnaclella 2.28 sama veto jos joku ei halua kotimaisille puskea.