Millä kaavalla mahdatte muuttaa voimaluvut todennäköisyyksiksi? Tapoja tuntuu olevan yhtä paljon kuin tekijöitäkin.
Löytyisikö keneltäkään linkkivinkkiä kertoimenlaskentaan, erityisesti järkevä tapa laskea todennäköisyyttä tasapelille kiinnostaa.
Lähetetty:
Kirjoittaja mikkou
Moi,
voimaluvuista ja niiden päivittämisestä on tälläkin foorumilla keskusteltu, ja nuo viestit löydät samasta osiosta alempaa. Tässä kuitenkin yksi linkki voimalukujen laskentaan mikäli se ei vielä tuttu.
Tasapelin määrättäminen on ehkä yksinkertaisin osa arvioita tehtäessä. Riittää kun ottaa huomioon sarjan keskimääräisen tasapelimäärän, maaliodotusarvon (ei tartte olla mikään kymmenysosan tarkkuudella, vaan lähes pelkkä mutu onko ottelusta odotettavissa runsas- vai vähämaalinen riittää pitkälle) ja joukkueiden välisen tasoeron.
Näistä ehdottomasti tärkein on sarjan keskimääräinen tasuri% ja siitä sitten voi muutamia %-yksiköitä viilailla suuntaan tai toiseen tasoeron ja odotettavan maalimäärän mukaan. Poissonin kanssa voi jokainen leikkiä ja katsella paljonko suunnilleen erot maaliodotuksissa vaikuttavat tasapelitodennäköisyyksiin.