Näillä lähdetään, eli mukana ei ole vielä mitään uusia tietoja - vanhat kyllä (= viikon vanhat pitkäaikaispotilaat).
Liverpool Man Utd 32 30 38
Aston Villa Norwich 61 24 15
Charlton Birmingham 45 28 27
Man City Crystal P 53 25 22
Newcastle Southampton 63 24 13
Portsmouth Blackburn 47 28 25
Tottenham Chelsea 19 28 53
Bolton Arsenal 20 27 53
Middlesbrough Everton 53 27 20
Fulham West Bromwich 55 27 18
Mielenkiintoisia pelejä sekä suosikeista että altavastaajia. Liverpoolin arviota voin joutua nostamaan riippuen tuosta hyökkääjätilan paranemisesta.
Vaikuttaisi peleiltä:
- Aston Villa
- Newcastle
Ja pienemmällä:
- Crystal P
- Bolton tasoituksella (+0.75 tai +1)
T: Neo
Lähetetty:
Kirjoittaja Neo
Jostain syystä jäi toi Boro = alustavasti paras pelikohde kokonaan huomioimatta
Tällä hetkellä korkein tarjous on 2.20, ja vaikea tuossa on alle 50% kyllä taipua vaikka Borolla loukkaantumisia onkin ollut. Evertonissa rassaa nyt lisäksi Gravesen-kohina, mutta täytyy molempien tilanne vielä tutkia ennen pelejä.
Näillä näkymin toi on kuitenkin ehkäpä paras peli lauantailta kun Toffees-alamäkeä muutenkin odotellaan & Nigel Martyn (ykkösmv) on edelleen poissa.
T: Neo
Lähetetty:
Kirjoittaja Chaser
Middlesboro-Everton 1 2,10 centrebet
Pakkohan tuo on pelata pois. Alla olevessa linkissä juttua Gravesenin mahdollisesta siirrosta.
Hetken jo ihmettelinkin, että eikö noilla arvioilla heltiä vielä peliä Borolle.
Minunkin mielestäni Boro on näin alustavasti se viikonlopun paras valinta, vaikka mielenkiintoisia kohteita on muitakin. Olkoonkin, että Gravesenin siirto ei toteutuisi koskaan (tai ainakaan ennen v-nloppua), kohina hänen ympärillään tuskin auttaa joukkuetta. Myös Martynin poissaolo tuo epävarmuutta sinänsä erinomaisesti toimineeseen joukkuepuolustukseen, kuten Neo totesi. Toisaalta Beattie on saapunut vahvistamaan joukkueen hyökkäystä. En näkisi Evertonilla olevan edessä mitään jyrkkää pudotusta, vaikka se pari-kolme sijaa tulleekin menettämään (paljon tietenkin riippuu Gravesenin tilanteesta, sillä mieheen on henkilöitynyt aika pitkälle koko joukkueen taisteluasenne).
Voisin ajatella lisäksi peliä Fulhamin ja Charltonin suorille voitoille sekä Spursille jollain tasoituksella. Muistetaan nyt kuitenkin katsoa ne kokoonpanot ensin (Borolle tosin lähti jo peliä, isoja huolia saa olla, ettei 2,10 kotona riittäisi).
Mies on/oli mielestäni Evertonin paras pelaaja, joten vaikutus on suuri. He jotka prosentteja laskevat niin kommentoikoot, varmaan muutaman pojon voi Borolle lisätä.
Lähetetty:
Kirjoittaja BrFC
Mies on/oli mielestäni Evertonin paras pelaaja, joten vaikutus on suuri. He jotka prosentteja laskevat niin kommentoikoot, varmaan muutaman pojon voi Borolle lisätä.
Vanha sääntö: Ei sota yhtä miestä kaipaa. Toimii erinomaisesti varsinkin tässä tapauksessa...minun mielestäni. 8)
Evertonilla on heittää Gravesenin paikalle monta saman tyylistä (ja näköistä ) pelaajaa, mm. vanha kettu Lee Carsley. Ja koko Evertonin peli on toiminut tällä kaudella juuri siksi että KOKO joukkue pelaa hyvin yhteen ilman suuria tähtiä. Toki myönnän että Gravesen jättää aukon Evertonin keskikentälle mutta mielestäni ei kannata liian suuria johtopäätöksiä vetää tämän takia.
Lähetetty:
Kirjoittaja Neo
Tässä tapauksessa sota kyllä kaipaa yhtä miestä. Voi olla että olen jo vanhuuttani sokeutumassa, mutta ei ole pahasti väärin sanoa Gravesenin joko tehneen tai syöttäneen joka ainoan Evertonin maalin tällä kaudella. Käytännössä hän hoitaa kaikki erikoistilanteet, rakentaa peliä, ampuu pilkut, antaa kulmat ja tämän päälle tekee vitusti töitä myös puolustussuuntaan.
Gravesenin poissaolosta voi huoletta vähentää niin monta yksikköä kun yleensä yksi pelaaja voi jalkapallossa aiheuttaa. Itse en hirveästi uskalla tuosta korjata koska Borollakin on edelleen pahat loukkaantumiset, mutta ne selviävät myöhemmin.
T: Neo
Lähetetty:
Kirjoittaja Ivan
Neo kirjoitti:Tässä tapauksessa sota kyllä kaipaa yhtä miestä. Voi olla että olen jo vanhuuttani sokeutumassa, mutta ei ole pahasti väärin sanoa Gravesenin joko tehneen tai syöttäneen joka ainoan Evertonin maalin tällä kaudella. Käytännössä hän hoitaa kaikki erikoistilanteet, rakentaa peliä, ampuu pilkut, antaa kulmat ja tämän päälle tekee vitusti töitä myös puolustussuuntaan.
Gravesenin poissaolosta voi huoletta vähentää niin monta yksikköä kun yleensä yksi pelaaja voi jalkapallossa aiheuttaa.
Oikein. Allekirjoitan perustelut pilkulleen.
Lähetetty:
Kirjoittaja kymmenen
Neo kirjoitti:Gravesenin poissaolosta voi huoletta vähentää niin monta yksikköä kun yleensä yksi pelaaja voi jalkapallossa aiheuttaa.
Nusastaan nyt pilkkua sen verran että Vuoden -86 MM-kisoissa Maradonan osuus Argentiinan MM-kultaan ja myös yksittäisten otteluiden voittoon oli luultavasti suurempi kuin ikinä minkään joukkueen yhdenkään pelaajan. Argentiinalla oli kasassa yksi historiansa heikoimmista joukkueista, mutta niin vaan senkin "rupusakin" Maradona hilasi mestariksi käytännössä täysin yksin. Samaa voi sanoa Napolin valtakaudesta 80-luvun puolivälissä. Ei olisi Napoli saavuttanut sillä joukkueellaan yhtään mitään ilman Maradonaa. Maradonan kanssa sitten paljonkin. Noihin aikoihin ei vielä vedonlyönnistä juurikaan täällä koto-Suomessa edes puhuttu, joten vaikea sanoa paljonko jonkun yksittäisen ottelun prosentteihin Maradonan pelaaminen/palaamattomuus vaikutti. Uskoisin kuitenkin että puhutaan kaksinumeroisesta luvusta. Gravesenin osalta ei ehkä ihan yhtä tärkeästä pelaajasta joukkueelleen ole kuitenkaan kyse. Tärkeä kuitenkin joka tapauksessa ja allekirjoitan ehdottomasti sen, että niitä prossia on syytä Gravesenin poislähdön jälkeen kalkuloida uudemman kerran. Varsinkin henkiselle puolella joukkueen sielun poislähtö aiheuttaa pahaa jälkeä.
Lähetetty:
Kirjoittaja Neo
Selvennän mitä tarkoitin. Itse jakelen pelaajat karkeasti neljään luokkaan:
#1 Turhat
- Kaikki vaihtopenkkiä pääasiassa kuluttavat tai pitkäaikaispoissaolot = ei mitään vaikutusta arvioihin, jos tällainen mies puuttuu.
#2 "Perusrtason" runkomiehet
- Peruspelajaat, jotka ovat avauksessa enemmän mitä penkillä, yleensä 2/3 - 100%. Näille jokaiselle löytyy suht pätevä korvaaja: riippuen joukkueesta ja pelipaikasta voi löytyä myös 1:1 tason mies varalta. Vaikuttaa arvioihin tapauskohtaisesti, itselläni usein 2 tällaisen pelaajan vaihtuminen on 1% tai maksimissaan 1% per mies.
#3 Avainpelaajat
- Pelaajat, jotka ovat selvästi joukkueensa parhaita ko. pelipaikalla. Maalivahti on lähestulkoon aina tällainen, hyvin usein myös paras hyökkääjä sekä pelinrakentaja. Pelaajalle ei löydy läheskään yhtä hyvää korvaajaa, ja poissaolon vaikutus selvästi nähtävissä ko. pelin osa-alueella. Vaikutus 2x edelliseen, riippuen joukkueesta ja tilanteesta (onko korvaajakin poissa jne)
#4 "Enemmän kuin vain pelaaja"
- Pelaajat, jotka ovat koko "joukkueen sydän", ja vaikutus ulottuu useille kentän osa-alueille ja henkinen merkitys joukkueelle on iso. Mitä huonompi joukkue, sen järkyttävämpi vaikutus. Hyvissä joukkueissa voi olla useita tällaisia pelaajia, ja taso on niin leveä että puuttuminen menee käytännössä "vain" #3 kategoriaa vastaavaksi. Esim Arsenalin Henry & Vieira voisi olla tällaisia. Sitten ääripää on Everton ja Gravesen, jossa Gravesen vastaa suunnilleen puolta joukkuetta. Ja toi Maradona-esimerkki Vaikutus tällä taas 2x edelliseen = 4x kohtaan 2.
Tuossa karkeasti mitä ajoin takaa, kun sanoin:
Neo kirjoitti:
Gravesenin poissaolosta voi huoletta vähentää niin monta yksikköä kun yleensä yksi pelaaja voi jalkapallossa aiheuttaa.
T: Neo
Lähetetty:
Kirjoittaja zamppa
Tässäpä lauantaille prosentit:
Liverpool- Manchester U 36-30-34
Tottenham- Chelsea 21-28-51
Newcastle- Southampton 60-25-15
Portsmouth- Blackburn 43-29-28
Aston Villa- Norwich 58-26-16
Manchester C- Crystal P 54-27-19
Charlton- Birmingham 46-28-26
Bolton- Arsenal 21-27-52
Lähetetty:
Kirjoittaja Neo
Avataanpa huomisen analysointi ensin päivämatsilla.
Lopullinen arvio: 35-29-36
Korjasin hieman Liverpoolin suuntaan kun kärjessä on vihdoinkin Valioliiga-tasoiset miehet: peli on siis hyvin lähellä tasabookkia, eikä bookkerilinjaa katsoessa tähän mitään peliä oikein saa. Edut on ainakin varsin minimaaliset. Jos TV-peliin haluaa jotain jännitystä, niin hien erityksen lisäämiseksi voisi ottaa moneyline-muodossa ManU:n voittoa sekä over 2.5 tulosta. Overille voisin antaa 46-47%, mutta selvästi se alle 50% jää. Molemmilla on tolppien välissä tällä hetkellä epävarmoja miehiä, ja uskon vahvasti että kumpikin saa pallon verkkoon ainakin yhden kerran. 6 viimeisestä Pool-ManU –matsista Valioliigassa Sir Alexin miehistö on voittanut 5, ja joka kerran matsi on myös ollut over2.5.
Lähetetty:
Kirjoittaja Neo
Lisää lopullisia arvioita ja pelivalintoja, puuttuvat pelit käsittelen aamulla.
ASTON VILLA – NORWICH
Lopullinen arvio: 61-25-14
Villa on ollut sen verran surkeassa kunnossa, että en uskalla yksinkertaisesti enempää antaa vaikka pitäisi. Parhaimmillaan DOL:n pojat ovat Valioliigan top6 kotijoukkue, mutta nykyisessä kunnossa se voi hyvinkin tuskastua Norwichin puolustusmuuriin. Bookkerit ovat tässä kuitenkin pihalla tasoeron kanssa, ja onhan se nyt helvetti oltava eri luokkaa kuin ka. 55%! Ei se mitään, peliä sisään vain ja itse otin eilen –0.75 @ 1.94 Pinnyltä – otetaan vähän extrapanosta ja lyödään sisään myös suora voitto (kun ero voi hyvinkin jäädä vain 1 maaliin Villan tuskaillessa) esim Expektille 1.70 kertoimella.
CHARLTON – BIRMINGHAM
Lopullinen arvio: 45-28-27
En koske alkuarvioon, koska mielestäni taustatiedoissa ei ole tapahtunut mitään olennaista. Molemmilla on muutamia poissaoloja, mutta samat ukot ovat olleet pääosin ulkona sekä tappio- että voittopeleistä = ei uutta ja ihmeempää vaikutusta. Bookkerilinja on täysin kohdallaan eli ei pelejä.
MAN CITY – CRYSTAL P
Lopullinen arvio: 55-25-20
Arvotaan vähän lisää pinnoja Citylle, koska puuttuva kolmikko on Palacelle aika paha menetys. Anelka on toki miinusta, mutta siitä ei hirveästi negaa koska mies on muutenkin lähdössä pois sinipaidoista. Man City on oikein mestari turaamaan tällaiset pelit, mutta nyt bookkerilinja näkyy olevan niin kohdallaan, että itse jätän matsin väliin.
NEWCASTLE – SOUTHAMPTON
Lopullinen arvio: 63-24-13
En lähde reagoimaan noihin Newcastlen positiivisiin tietoihin, kun epävarmoja tapauksia on myös mukana & olin huomioinut jo ko. herrat alustavissa arvioissa. Tasoero on mun mielestä tässä aivan järkyttävä, ja voisin antaa enemmänkin prosentteja, mutta silloin minut naurettaisiin pihalle Soton on hirvittävän huono juuri nyt ja Castle valovuoden edellä kotonaan. Matsi on paperilla myös päivänselvä over2.5 maalia, jolle saa Pointbet:ltä 1.95 ja pörsseistäkin 1.9x alkavia kertoimia. Overin lisäksi otin eilen sisään Newcastle –1 @ 2.01 Pinnaclelle.
PORTSMOUTH – BLACKBURN
Lopullinen arvio: 50-27-23
Siirsin hieman lisää Pompeylle poissaoloista ja mutullakin tämä peli alkaa maistua koko ajan paremmin kotivoitolta. Ferguson on Rovers-ryhmän tärkein pelaaja & kapteeni, ja siirtosäätö varmasti sotkee joukkueen kemiaa. Samoin hirveä häslinki seuraan tulevan tukkatarzanin eli Savagen ympärillä, jonka siirto näyttää nyt varmistuneen. Blackburnin on aika hävitä ja Pompeyn kotiluola on Valioliigan pahimpia paikkoja – kaiken lisäksi Rovers kuittasi kauden avausvoittonsa Ewood Parkilla pelatussa Blackburn-Portsmouth –matsissa aiemmin tänä syksynä = kostoa ilmassa. Nordicilta saa suoralle voitolle 2.15, jonka minä nappaan peleihin.
ManU on sen verran paremmassa vireessä, että kyllä tää mun mielestä hitusen enemmän vierasjoukkueelle kääntyy. Mutta jos Ferdinand ei pelaakaan, niin aikalailla tasabookki tämä olisi. Statuksella "late fitness test" -olevat pelaajat ovat kyllä yleensä avauksessa.
VEDOT:
Man Utd, Nordicbet (2.900), 0.39%
Man Utd +0.0, Expekt (2.000), 0.39%
Lähetetty:
Kirjoittaja BrFC
Neo Kirjoitti:
Ferguson on Rovers-ryhmän tärkein pelaaja & kapteeni
Tuosta nyt ollaan täällä ihan eri mieltä. Mies joka on ollut Rovers paidassa 18kk ja siitä yli 8kk loukkaantuneena ei voi olla joukkueen tärkein pelaaja. Souness nosti miehen kapteeniksi tasan sen takia, kun sillä tunnetusti ei välit pysy kenenkään kanssa kauaa kohdillaan = Flitcroftilta, joukkueen pitkäaikainen kapteeni, poistettiin nauha hihasta.
En sano etteikö Ferguson varmasti jotain merkitse Roverssille, mutta lainaten Neon omaa luokkajakoa laittaisin itse Fergusonin tasolle 2.
Ja tämän kaiken pystyn sanomaan n. 20vuotta seuraa vannoutuneesti kannattaneena ja useasti Ewood parkilla vierailleena. Esim. David Thomssonin paluu kentille joulun tienoilla ja hänen pelin paraneminen jatkuvasti merkitsee huomattavasti enemmän.
No, palatakseni pelihommiin, ei tästä pelistä Pompeyta vastaan mistään löydä sopivia kertoimia, joten itse jätän tämän kohteen väliin.
Lähetetty:
Kirjoittaja Jarcon
Pitkästä aikaa saa hyvää pelattavaa myös suosikeille.
Pelit 15.1.2005:
Aston Villa 61% 1,73@Betfair 18e
Crystal P 19% 5,75@Betfair 5e
Southampton 15% 7,50@Unibet 5e
Bolton 17% 7,00@Expekt 8e
Middlesbrough 53% 2,12@Betfair 26e
Noilla mennään. Paras peli ehdottomasti Middlesbrough, jota täällä on hehkutettukin Pelionnea...
Lähetetty:
Kirjoittaja Neo
BrFC kirjoitti:Neo Kirjoitti:
Ferguson on Rovers-ryhmän tärkein pelaaja & kapteeni
Tuosta nyt ollaan täällä ihan eri mieltä. Mies joka on ollut Rovers paidassa 18kk ja siitä yli 8kk loukkaantuneena ei voi olla joukkueen tärkein pelaaja. Souness nosti miehen kapteeniksi tasan sen takia, kun sillä tunnetusti ei välit pysy kenenkään kanssa kauaa kohdillaan = Flitcroftilta, joukkueen pitkäaikainen kapteeni, poistettiin nauha hihasta.
Toi on ihan totta, Souey oli todellakin syypää tuohon kapteenin vaihtoon. En ole itse nähnyt riittävästi Blackburnin pelejä, mutta hyvin usein vain toi Fergusonin nimi mainetaan tärkeimpänä miehenä pelillisesti ko. joukkueelle. Fergusonista piti käsittääkseni tulla ykköspelinrakentaja ja koko pelin pyörittäjä, mutta luokkaantumiset alkoi sitten sotkea peliä ja Barry oli muistaakseni kauden alusta viikkokaupalla ulkona. Kun se nyt lähtee takas Rangersiin, niin korvaajaa ei kyllä ole. Vai onko mielestäsi?
Muu joukkue on niin kuraa pl. Dickov, Thompson ja (ISO ehkä) Friedel, joten mun mielestä toi "tärkein pelaaja" -titteli ei ole kaukana Fergusonista. Tässä tapauksessa tuo "tärkein pelaaja" ei kyllä ole lähelläkään samaa vaikutusta mitä Gravesen Evertonissa - Barry on vain paras huonoista hehe.
Hyvä kun puutuit tuohon BrFC
T: Neo
Lähetetty:
Kirjoittaja Blackrock
Valioliiga lauantai 15.1:
Liverpool - Man United: 37-30-33 (1-1)
Aston Villa - Norwich: 58-25-17 (1-0)
Charlton - Birmingham: 44-29-27 (1-1)
Man City - Crystal P: 58-24-18 (2-1)
Newcastle - Southampton: 62-24-14 (2-1)
Portsmouth - Blackburn: 43-30-27 (0-0)
Tottenham - Chelsea: 22-30-48 (1-3)
Bolton - Arsenal: 20-26-54 (1-2)
Edit: loput prossat lisätty.
Lähetetty:
Kirjoittaja zrodi
Neo kirjoitti:
"Gravesenin poissaolosta voi huoletta vähentää niin monta yksikköä kun yleensä yksi pelaaja voi jalkapallossa aiheuttaa."
Ohessa tilasto, jonka Mirror tänään julkaisi: siinä Evertonin voittoprosentti ilman Gravesenia on suurempi kuin hänen ollessaan mukana. Tosin otteluja ilman Gravesenia on vain 21:
EVERTON'S record with and without Thomas Gravesen under boss David Moyes (right):