Rops - Jaro
-Kokoonpanotiedoissa ei mitään uutta paitsi Jarolta puuttunee tällä kaudella 4 maalia tehnyt Vesa Vasara jonka Touru tiputti jo edellisessä ottelussa aloittamaan vaihtopenkiltä. Ropsilta ei toistaiseksi mitään uutta kokoonpanotietoihin liittyvää; Bogesicin ja Feketen paluusta ei tarkkaa tietoa.
-Jaro saanut levät hyvin tähän otteluun, Jarolla ainoastaan 2 ottelua edellisellä kahdella viikolla kun taas Ropsilla 4 ottelu joista viimeisen torstaina jolloin Jaro oli huilivuorossa.
-Ropsin viimeiset 8 ottelua= 4 laukausta/maali (Rops koko kausi = ~7 laukausta/maali) eli todella tehokasta viimeistelyä, jonka ei voi odottaa jatkuvan ikuisuuksia, ei Douglas kuitenkaan mikään Henry ole.
-Jaron antaa vastustajilleen edelleen todella paljon maalitilanteita ( ks.
Dr.Punter- shooting stats)
-Jaro ja Rops suunnilleen samantasoisia joukkueita, Ropsin hyvään vireeseen ylireagoitu.
-Jarolla ei vielä yhtään pistettä vieraista
-Tärkeä kamppailu molemmille putoamista vastaan
Allianssi - Mypa
-Allianssilla ei oikeastaan muita merkittäviä poissaolijoita kuin Peter Sampo joka ei ainakaan tämän viikon tietojen mukaan pelanne vielä tässä ottelussa. Myöskään Mypalla ei mitään uutta merkittävää. Könönen tuli peliin mukaan vaihdosta, joten hänkin lienee pelikykyinen.
-Allianssi sai helpotusta maalinteko-ongelmiinsa kun Adriano sai hääriä vapaasti Jaron keskuspuolustuksen kiusana pietarsaaressa, tässä ottelussa on kuitenkin vastassa yksi Veikkausliigan kovimmista topparipareista joten tuskin maalijuhlaa on odotettavissa. Rops teki yllättäen 2 maalia Mypan verkkoon vähäisistä paikoista huolimatta ja Douglas jatkoi hyviä otteitaan yhden vaisumman ottelun jälkeen.
-Mypaa vaivasi Ropsia vastaan jälleen sama tehottomuus, paikkoja oli mutta palloa ei saatu verkkkoon lukuisista tilaisuuksista huolimatta. Puhakaisen vire jatkuu, nyt hän on tehnyt kolmessa neljästä viimeisimmästä ottelussa maalin.
-Kaikenkaikkiaan tästä ottelusta voisi odottaa puolustusten kamppailua.Molemmat joukkueet ovat tehneet ja päästäneet Veikkausliigan keskiarvoa vähemmän maaleja.
-Kauden aiemmassa kohtaamisessa Allianssi rikkoi perinnettä ja otti vierasvoiton kotivahvalta Mypalta
-Allianssi edelleen kotonaan tappiotta ja päästänyt ainoastaan yhden maalin
Hämeenlinna - Haka
-Kokoonpanotiedoissa Haka ainakin toistaiseksi täydellä miehityksellä mukana, Norjasta ei ole kantautunut vielä ikäviä uutisia eikä tietoja avainmiesten lepuuttamisesta, mutta itse odottaisin että Huttunen kierrättäisi hieman miehistöä nyt jos koskaan. Hämeenlinna saanee jonkin verran pelaajia takaisin; Martikainen ja Kunnas puolustukseeen sekä Pirhonen keskikentälle. Puolustuksessa ok kokoonpano ja hyökkäykseen tarjolle Huuhtanen, Suikki, Jelisejevs/Ribeiro/Porokara
-Kauden ensimmäinen kohtaaminen oli tasainen ottelu,jossa Hämeenlinna tasoitti ottelun lopussa peliin 1-1.
-Onko Hakan keskittyminen toisessa kohtaamisessa Stabäkia vastaan?
-Hämeenlinna hävinnyt ainoastaan 5 ottelua 11 tappiostaan enemmällä kuin yhdellä maalilla
-Hakan peli kulkee tällä hetkellä loistavasti, Norjassa Stabäkin kolmesta maalista 2 tuli puolustuksen virheiden kautta
-Hämeenlinnalla ei vielä yhtään voittoa Korkeakunnaksen aikakautena
-Hakalla ei yhtään vierastappiota tällä kaudella
-Hakalla 7 ottelun tappioton putki
-Joukkueiden keskinäisisssä otteluissa yllättäen Haka on voittanut vain 2 ja 3 ottelua pelattua tasan
-Onko ottelussa yhtään paikallispelin luonnetta?
EDIT: Poistettu Hämeenlinnan pelikieltoiset, tulkitsin palloliiton tilastoja väärin jälleen
