Jatketaan näitä pika-analyyseja taas kun on hetkinen aikaa.
<u>Italia</u>
+ Erittäin laadukas joukkue. Joka pelipaikalle löytyy hyviä korvaajia. Ei heikkoja lenkkejä.
+ Nykyinen joukkue pelannut jo kauan yhdessä. Nyt tai ei koskaan?
+ Trapattoni
- Italialaismedian paineet saattavat vaikuttaa joukkuehengen syntymiseen. Pelipaikoista kiistaa?
- Ässän mainitsema pelityyli. Kannattaako yksinomaan puolustella, kun käytössä on todella korkeatasoinen hyökkäys? Vai perinnekö velvoittaa?
Italia on (jälleen kerran) joukkue, jonka on helppo nähdä etenevän finaaliin saakka. Mutta helppoa se ei taatusti ole tälläkään kertaa. Suurimmat uhkakuvat löytyvät taas joukkueen sisältä. Jo ennen kisoja on purnaus pelipaikoista alkanut. Pystyykö Trapattoni kitkemään epäuskon pois vaihtopenkiltä? Mutta, suurin ässä Italian hihassa löytyy joukkueen kokemuksesta. Yhteenhitsautunut joukkue ei varmasti hätkähdä, jos ensimmäisen 75 minuuttiin ei maalia ole tehty. Ja tämä osittain myös puolustelee joukkueen puolustusvoittoista pelityyliä. Voisi olla itsemurha alkaa muuttamaan pelityyliä nyt. Italia ei varmastikaan tee eniten maaleja turnauksessa, mutta avauslohkon sen pitäisi selvittää vaivattomasti. Ruotsi, ja etenkin Tanska, saattavat olla sille pahoja vastuksia kylmänviileinä skandinaaveina, jotka eivät provosoidu pikku vilpeistä. Tuomio: Jatkaa lohkovoittajana puolivälieriin.
<u>Ruotsi</u>
+ Hyvä permanentti kasassa. Nuoruutta ja kokemusta. Tulee ihan mieleen USA 1994.
+ Taktisesti taitava.
+ Larsson, Ljungberg, Ibrahimovic eli juonikkuutta löytyy hyökkäyspäässä
- Materiaali vielä kapeaa. Vaihtopenkiltä ei ratkaisua löydy.
- Onko puolustus kovan paikan tullen vielä heppoinen? Toisaalta tähän asti kestänyt ihan ok.
Ruotsi on yksi meikäläisen potentiaalisista yllättäjistä. Naapurien luonteenlaadun tuntien, ei taaskaan olisi ihme, jos saataisiin seurata Ruotsia peräti välierissä. Suomea vastaan aika suvereeni esitys, jos nyt Suomi ei ihan paras sparraaja ollutkaan. Tulee vähän takavasemmalta taas, ja pääsee paineitta yllättämään. Vastustajia ajatellen Italian pelityyli ei oikein Ruotsille sovi. Ruotsi ei oikein käsittääkseni ole tottunut vastaiskupeliin, vaan yrittää lähinnä pelata palloa muutamalla kosketuksella Larssonille 16sta rajan kulmille, joka tiputtelee palloja alaspäin tai yrittää itse ratkaisua. Vai olenko aivan hukassa? Toisaalta mielenkiintoista nähdä Larsson ja Ibrahimovic yhdessä. Magiaa vai floppi? Kuitenkin, jos peliä lähdetään oikein rakentamalla rakentelemaan, niin siinä Italia vie 6-0. Tanska-peli taas on takuulla paha. Maat tuntevat toisensa hyvin, ja mahdollista on, että yksi hassu maali ratkaisee koko pelin. Bulgariasta en, ikävä kyllä, usko olevan Ruotsille vastusta. Ruotsi on, jostain kumman syystä, onnistunut aina näitä itä-Euroopan maita vastaan, enkä näe syytä epäillä, etteikö taas mentäisi Ruotsin tahtiin.
Tuomio: Lohkokakkonen jos pysyy tasollaan.
<u>Tanska</u>
+ Joukkue pysynyt kasassa eli kokemusta löytyy
+ Hyvä pelaamaan materiaaliltaan selvästi parempia vastaan
- Moottori puuttuu. Kuka johtaa peliä?
- Vaikka joukkue onkin kokenut, ei suurempaa kehitystä yksilöissä enää tapahtunut.
Tanska on aina vähän arvoitus. Pääsi viime MM-kilpailuissa alkulohkosta jatkoon, mutta Ranskan nyt olisivat siinä tilassa voittaneet kaikki

Tanska tarvitsisi taakseen taas suuria tunteita a'la EM92. Mielestäni joukkueen perusmiehitys alkaa olla jo vähän vanhaa, tai ainakin mainitsemaani kehitystä ei enää ole tapahtunut. On varmasti yllättävänkin paha pala Italialle, mutta voi ottaa pahasti nekkuun Bulgarialta. Ruotsi -peli on varmaan aikamoinen vedenjakaja (näin ennnakkoon ajateltuna) koko turnauksen onnistumisen kannalta, sillä se pitkälti ratkaisee 2.paikan. Tuomio: Jää jäännöspisteille.
<u>Bulgaria</u>
+ Jalkapallo elää Bulgariassa taas uutta kevättä.
+ Taktisesti ilmeisesti yllättävänkin taitava, sitä tarvitaan
- Materiaali tasavahvaa, mutta myös turhan tasapaksua. Stoichkovia tarvitaan!
- Tunnekuohut pidettävä kurissa.
Täytyy myöntää, että Bulgaria on minulle hieman heikko lenkki. En ole nykymaajoukkueen otteita päässyt seuraamaan. Kuitenkin vaikuttaa siltä, että joukkue ja sen pelaajat ovat rauhassa päässeet kehittymään, ja hakemaan uuden bulgaarijalkapallosukupolven identiteettiä. Joukkueen vahvuus piileekin siinä, kuinka he pystyvät nimenomaan joukkueena haastamaan vastustajansa. Yksilö-yksilöä vastaan kamppailussa he eivät pärjää. Hyvä tulos avauspelistä Ruotsia vastaan on elintärkeä. Tuomio: Tuskin jatkaa, mutta eihän sitä koskaan tiedä.
Näitä ei taaskaan kannata lukea kuin pirun sanaa. Ajatuksenvirtaa, ja suodattamattomia ajatuksia

Minikommentit