Arsenalilta lukuisten loukkaantumisten lisäksi pelikiellossa keskikentältä tärkeät Arteta ja Song. Jälkimmäistä paikannee selvästi heikompi Frimpong ja Artetaa kenties Rosicky. Aston Villa saa Agbonlahorin takaisin pelikiellosta, ykkösveska Given on edelleen sivussa, Bentin uskotaan toipuvan tähän matsiin. Arsenal pelasi ihan pirteästi Cityn vieraana ja Villa otti selityksittä turpiin Liverpoolilta. Näillä kokoonpanoilla Arsenalille ei kuitenkaan ikinä yli 50% ja peliä löytyy.
Aston Villa - Arsenal, Aston Villa +0.5 51% 2.13 188bet...OA 1.086 (4/10)
Re: ENG Premier League 20.-22.12.
Lähetetty:
Kirjoittaja Spurs77
scepa kirjoitti:Aston Villa - Arsenal, Aston Villa +0.5 51% 2.13 188bet...OA 1.086 (4/10)
Välitön komppi napsua pienemmällä arvauksella:
Aston Villa - Arsenal, Aston Villa +0.5 2.12 50% Pinnacle 2/10
Re: ENG Premier League 20.-22.12.
Lähetetty:
Kirjoittaja Lethalen
Tuolla spekuloidaan että Arteta ei olisikaan pelikiellossa Villaa vastaan, eli mitenkähän se nyt on? Ainakaan FA:n listoilla ei vielä näy mutta toisaalta ei näy vielä Songinkaan pelikielto eli eivät ole varmaan kerenneet vielä päivittää.
Kyllä mun mielestä noi Liigacupin ja FA Cupin matsit lasketaan ihan normaalisti mukaan noihin pelikieltoihin, eli eiköhän Arteta ole poissa. Eri asia sitten jos noita kortteja on kumottu tmv.
EDIT: Nyt tuossa FA:n listassa näkyy Songin pelikielto mutta ei Artetaa. Meneepä sekaseksi nyt...
Re: ENG Premier League 20.-22.12.
Lähetetty:
Kirjoittaja btah
Arrows kirjoitti:Kyllä mun mielestä noi Liigacupin ja FA Cupin matsit lasketaan ihan normaalisti mukaan noihin pelikieltoihin, eli eiköhän Arteta ole poissa. Eri asia sitten jos noita kortteja on kumottu tmv.
EDIT: Nyt tuossa FA:n listassa näkyy Songin pelikielto mutta ei Artetaa. Meneepä sekaseksi nyt...
Wolvesilla tuntuu O'Haran poissaolo, kun taas Norwichilla ei ole pahoja kokoonpanohuolia. Wolvesin edellisistä 12 ottelusta 11:ssä on tullut vähintään kolme maalia (ka. 3,33), ja tänäänkin taktiikkana on erittäin todennäköisesti suht hyökkäysvoittoinen 4-4-2. Norwichilla puolestaan ed. 12 ottelusta yhdeksässä tullut vähintään kolme maalia (ka. 3,75), ja myös vierailla on todennäköisesti tänään kahden kärjen taktiikka.
Blackburnilla Dannin loukkaantuminen tuli todella pahaan rakoon, kun puolustuksesta on muutenkin äijiä sivussa. Linjana tänään todennäköisesti Pedersen-Samba-Hanley-Lowe, joista vain Samba kuuluu Valioliigajoukkueen puolustuksen avaukseen. Hyökkäävän keskikentän Pedersenin pelaaminen linjassa on iso heikennys jo muutenkin vuotaneeseen puolustukseen, mistä osoituksena WBA:n voittomaali viikonloppuna, jossa Pedersen ei tiennyt mitä olisi pitänyt tehdä Odemwingietä vastaan. Todella suuri panos tarkentaa todennäköisesti molempien pelaamista, mutta maaliodotusarvomme otteluun on silti markkinaa suurempi.
Pelionnea kaikille!
Re: ENG Premier League 20.-22.12.
Lähetetty:
Kirjoittaja Hese
Wolves-Norwich 44 30 26 O/U 55 45
Bburn-Bolton 45 30 25 O/U 56 44
Jumbofinaalissa katsellaan kumpi manageri saa kenkää.
Kaksi heikkoa, mutta kaikista Roversin ongelmista huolimatta
vaikea uskoa henkisesti kuolleeseen Boltoniin. Perusteluja oli viikonlopun topicissa.
Re: ENG Premier League 20.-22.12.
Lähetetty:
Kirjoittaja PostimiesPate
Hese kirjoitti:Wolves-Norwich 44 30 26 O/U 55 45
Bburn-Bolton 45 30 25 O/U 56 44
Jumbofinaalissa katsellaan kumpi manageri saa kenkää.
Kaksi heikkoa, mutta kaikista Roversin ongelmista huolimatta
vaikea uskoa henkisesti kuolleeseen Boltoniin. Perusteluja oli viikonlopun topicissa.
Samaa mieltä Hesen kanssa, että kyllä Bolton on ollut tällä kaudella umpisurkea. Viimeksikin näytti siltä, että puolustus oli täysin "tuulenviemää" Fulhamin käsittelyssä. Jässin on kiva olla ristitulessa, kun kaverit juoksevat heittämällä pakeista ohi. Hesen 45 % Blackille kertoimien valossa on kuitenkin rajatapaus. Kummatkin tarvitsevat kipeästi pisteitä, joten jos liveen jotain pelin alettua. Ehkä voisi yrittää "takinkääntöä eli pelata vähämaalista ottelua
Wolves ei ollut huono Stokea vastaan, joten kanarialinnuilla tulee olemaan vaikea iltapuhde. Noilla kertoimilla ei peliä ja molemmille tärkeä peli, joten tässäkin vähämaalisuus voisi olla yllärinä, vaikka tilastot puhuvat karua kieltää. Wolves 50 % voittoon kotonaan.
Re: ENG Premier League 20.-22.12.
Lähetetty:
Kirjoittaja Bettinganalyses.com
Keskiviikon arviot ja vedot:
21:45 Aston Villa Arsenal 19 26 55 o/u2,5 53 47
21:45 Manchester City Stoke 83 13 4 o/u2,5 64 36
21:45 Newcastle West Bromwich 48 29 23 o/u2,5 51 49
22:00 Everton Swansea 58 26 16 o/u2,5 42 58
22:00 Fulham Manchester United 22 28 50 o/u2,5 46 54
22:00 QPR Sunderland 38 30 32 o/u2,5 47 53
22:00 Wigan Liverpool 15 24 61 o/u2,5 49 51
Manchester City Stoke AHC -1,75 1 1,75 2,030 5/10 Sbobet
Manchester City Stoke Totals 3 Over 1,84 1,940 1/10 Sbobet
Everton Swansea AHC +1 2 1,69 1,930 4/10 Sbobet
Everton Swansea Totals 2,25 Under 1,93 2,070 2/10 Sbobet
Fulham Manchester United AHC +1 1 1,49 1,588 2/10 Pinnacle
Fulham Manchester United Totals 2,25 Under 2,12 2,360 2/10 188bet
QPR Sunderland AHC +0 1 1,84 2,030 3/10 188bet
Wigan Liverpool AHC +1 1 1,90 2,000 1/10 Pinnacle
Wigan Liverpool Totals 2,75 Over 2,29 2,470 1/10 Sbobet
City kierrättänee hieman kokoonpanoaan, mutta oletamme esimerkiksi Silvan olevan avauksessa. Stokelta puuttuu toppari Shawcross, joten puolustuslinja menee hieman uusiksi.
Evertonin hyökkäys on kaikkea muuta kuin vakuuttava, vaikka Drenthe tänään ottaneekin paikkansa avauksesta. Swansea on mielestämme hieman parempi joukkue kuin Goodison Parkilla viimeksi vieraillut Norwich, ja pitää ennen kaikkea paljon paremmin palloa hallussaan, minkä vuoksi Evertonin paikat jäänevät harvempaan kuin viikonloppuna.
Fulhamilta puuttuu ykkösvahti Schwarzer ja mahdollisesti myös ykköskärki Zamora, mutta toisaalta myös ManUlla on edelleen paljon poissaoloja. Keskikentän keskustassa Jones ja Carrick ovat olleet viime peleissä hyviä, mutta nyt vastus on kovempi kuin QPR tai Wolves. Näemme pelin hieman markkinaa tasaisempana ja vähämaalisempana.
QPR oli umpisurkea viikonloppuna ManUa vastaan ja menetti kokoonpanosta vielä toppari Gabbidonin ja hyökkääjä Bothroydin. Ensin mainittu saattaa pelata tänään, mutta ykköstoppari Ferdinand on todennäköisesti yhä sivussa. Sunderlandin kokoonpanotilanne on parempi, mutta ei joukkue ole mielestämme niin paljon Ärriä parempi, että ansaitsisi suosikin aseman vieraskentällä.
Wigan jatkanee tänään 5-3-2:lla, jolla se otti pisteen Chelsealta. Poolilla Suarezin pitäisi pelata, mutta Wigan-veto maistuu vielä paremmin, jos Dalglish jostain syystä näkee paremmaksi pitää Suarezin sivussa pelikieltokohun takia. Overiin vain pieni panos, sillä maistuvuus ei ole kovin hyvä, mutta se suojaa hieman Wigan +1-vetoa.
Pelionnea kaikille!
Re: ENG Premier League 20.-22.12.
Lähetetty:
Kirjoittaja Hese
Ast.Villa-Arsenal 19 27 54 O/U 58 42
Villalta Bent, Heskey ja Herd poissa. Ei hyvä.
ManC-Stoke 79 16 5 O/U 62 38
Newcastle-WBA 49 29 22 O/U 46 54
Kotijoukkueella on huono kausi, viisi ottelua ilman voittoa.
Ei panikkia - heikon Swansea tasurin jälkeen Albion on sopiva vastustaja.
Everton-Swansea 55 27 18 O/U 42 58
Kun kaksi Premierin vähiten maaleja tehnyttä joukkuetta kohtaavat
alemman keskikastin kamppailussa, underit maistuvat ilman muuta.
Toffeesilla asiat ovat heikosti: lokakuun ensimmäisen päivän jälkeen joukkue on ottanut Goodosonilla neljä kertaa turpiin… Koko viime kaudella kotitappioita tuli kolme. Tämäkin asetelma tukee underia.
Fulham-ManU 19 27 54 O/U 46 54
0-2, 0-1, 0-1, 0-1, 1-1, 1-1.
Mitäs sitä liikaa maaleja vieraissa paukuttelemaan. Edellä Manun kuusi viimeistä vierasmatsia liigassa. Samaa linjaa voi odotella tänään.
BTW: Manun "heikkoa" syksyä päivitelleille tiedoksi, että Unitedilla on enemmän pisteitä, voittoja ja maaleja kuin viime kaudella tähän aikaan, eikä toistaiseksi vierastappiota.
QPR-Sunderland 36 30 34 O/U 35 65
UNDER. Hyvin tasainen syyskauden putoamiskamppailu.
Sunderland joukkueista perustasoltaan parempi, UNDERIT hyvä lähtökohta.
Wigan-Liverpool 15 24 61 49 51
Lpool napsinut vieraisssa pisteitä enemmän kuin Anfieldillä
ja on muutenkin kunnossa. Viimeisen kuukauden aikana mm.
kaksi voittoa Chelseasta(PL ja LEC) ja tasapeli ManCityn kanssa.
Tottenham Chelsea AHC +0,25 1 1,69 1,790 2/10 188bet
Tottenhamilta pitkäaikaispotilaiden lisäksi Lennon varmasti sivussa, sekä todennäköisesti myös King, Bale ja Defoe. Adebayorin oletamme olevan normaalisti avauksessa. Chelsealta puolestaan edelleen toinen avauksen toppari Luiz sivussa, joten Ivanovic jatkaa keskellä ja Bosingwa oikealla. Poissaoloista huolimatta näemme Spursin ottelussa niukkana suosikkina, joten pikkupeliä löytyy isäntien suuntaan.