
Englannin pääsarjan 127. kausi potkaistaan käyntiin tämän viikon perjantaina hallitsevan mestarin Liverpoolin kotistadionilla Anfieldilla.
Mestaruustaisto on pitkästä aikaa aidosti kolmen kauppa. Arsenal, Liverpool ja Manchester City lähtevät syksyyn kutkuttavan tasaväkisistä asetelmista, eikä ennakkosuosikkia ole helppo nimetä.
Sarjan häntäpäässä jatkuu synkkä trendi. Kuilu Valioliigan ja Championshipin välillä syvenee vuosi vuodelta, ja nousijajoukkueiden selviytyminen vaatii jo lähes ihmeen. Kahdella edelliskaudella kaikki kolme nousijaa romahtivat suoraan takaisin sarjaporrasta alemmas. Tämä on karu poikkeus, sillä 124 vuoden aikana ennen näitä kausia vain yhden kerran kaikki nousijat ovat kokeneet saman kohtalon nousukautensa päätteeksi.
Trendeistä puheenollen, viime kausi tullee jäämään historian kirjoihin ”positional playn” hiipumisena ja vastahyökkäysten nousuna modernin jalkapallon kärkitaktiikaksi. Pep Guardiolan pallonhallintaan perustuva pelityyli mullisti englantilaista jalkapalloa korostaen kontrollia, syöttöketjuja ja tilan hallintaa. Viime kausina Pepin vihaama ”kaaosjalkapallo” on nostanut entistä voimakkaammin päätään ja yhä useampi joukkue keskittyy aiempaa huomattavasti enemmän aggressiiviseen prässiin ja nopeisiin hyökkäyksiin pallonriistojen jälkeen.
Viime kaudella Valioliigassa nähtiin ennätykselliset 112 maalia ja 681 maalipaikkaa nopeista vastahyökkäyksistä. Molemmat lukemat ovat kasvaneet viime vuosina hurjaa vauhtia ollen vielä kaudella 2020-21 vain 56 maalia (tästä kasvua 100%) ja 296 maalipaikkaa (+130%)... Kausiennakko luettavissa kokonaisuudessaan viileän vedonlyöntiyhtiön blogissa.
En tägää kausivetoja, koska julkinen seuranta on rakennettu ainoastaan yksittäisistä Valioliiga-otteluista, mutta tässä pari nostoa:
Arsenal yli 78,5 pistettä Veikkaukselta kertoimella 2,00 max bet
Man United yli 58,5 pistettä Viileältä kertoimella 1,80 max bet
Viileän blogissa lisää kausivetoja.

Minikommentit